Goniec.pl
Seria oszust trwa, bank i KNF alarmują, stracisz wszystkie pieniądze

IGOR STEVANOVIC/Science Photo Library RF/East News

Kolejny bank na celowniku złodziei, seria oszustw trwa. Lepiej to wiedzieć

28 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ogromna seria oszustw wycelowana w klientów największych banków. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, a mBank ujawnia sposoby działania złodziei. Bank otworzył nawet specjalną całodobową infolinię, gdzie mogą zgłosić się wszyscy, który mimo ostrzeżeń nie byli wystarczająco czujni i padli ofiarą oszustów.

Praktycznie wszyscy trafili na celownik złodziei. Kolejne banki otrzymują wiadomości od swoich klientów, że doszło do podejrzanej sytuacji. Potwierdzają to również ustalenia Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego.

Krystyna Pawłowicz

Miss Polonia Krystyna Sokołowska skrytykowana przez Krystynę Pawłowicz. Co jej się nie spodobało?

CZYTAJ DALEJ

Oszuści znaleźli kolejny sprytny sposób, by ukraść wszystkie zgromadzone oszczędności i przejąć dane do logowania na konto bankowe, a co za tym idzie przejąć dane niezbędne, które mogą posłużyć do zaciągania pożyczek i kredytów.

Uważaj, chwila nieuwagi i stracisz wszystkie pieniądze

W ostatnim rzucie prób oszustw złodzieje skupili się na klientach mBanku. Bank opublikował na swoim profilach w mediach społecznościowych specjalne ostrzeżenie. - Oszuści znów próbują wykraść dane naszych klientów, podszywając się pod mBank - czytamy w komunikacie.

Ponownie złodzieje zdecydowali się na wykorzystanie do swojego oszustwa nieprawdziwych wiadomości SMS, gdzie podszywają się pod bank. - Rozsyłają wiadomości z linkiem do fałszywej strony banku. Pod żadnym pozorem nie podawaj na tej stronie swoich danych, w ten sposób udostępnisz je oszustom - alarmuje mBank.

Po wejściu w link przesłany w SMS-ie ofiara oszustów widzi stronę, która pozornie wygląda jak oryginalna strona mBanku. W takich przypadkach kluczowe są zawsze szczegóły. Różnić mogą się strony odwrócenia liter, czy odcień logo. Oszuści wiedzą jednak, że wiele osób bez zastanowienia klika w linki i ufa stronom, które mają dla nich znajomy wygląd. Wystarczy jedno kliknięcie i uśpiona czujność, by oddać złodziejom nie tylko swoje pieniądze, ale również dane.

Nie żyje bliski współpracownik Jana Pawła II, kardynał Angelo Sodano

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II

CZYTAJ DALEJ

mBank zwrócił się do wszystkich swoich klientów, którzy mimo ostrzeżeń padli ofiarami złodziei. - Jeśli po kliknięciu linku podasz swoje dane, jak najszybciej skontaktuj się z nami! mLinia jest czynna całą dobę pod numerem telefonu +48 42 6 300 800 - podał bank.

mBank nie był pierwszy, seria oszust trwa

O fali przestępstw polegających na próbie wykorzystania fałszywej strony do przejęcia pieniędzy i danych do logowania do konta bankowego alarmował już wcześniej Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Działanie złodziei nasiliło się w ostatnich dwóch tygodniach. Piątkowy komunikat mBanku poprzedziły ataki na klientów ING Banku Śląskiego, BNP Paribas oraz Credit Agricole. KNF zaapelowało, by z wyjątkową ostrożnością podchodzić do otrzymywanych od "banków" wiadomości SMS.

W minionym tygodniu CSIRT KNF ostrzegał, że klienci banku Credit Agricole otrzymują na swoje telefony alert od fałszywego banku, iż ich dostęp do konta bankowego został ograniczony.

Tydzień wcześniej osoby posiadające swój rachunek w ING Banku Śląskim oraz w BNP Paribas znajdowali na swoich skrzynkach pocztowych e-maile z wiadomością o zablokowaniu karty, oraz konieczności zaktualizowania danych.

Fala oszustw nadal trwa. Policja nieustanie nagłaśnia kolejne sposoby działania złodziei. - Apelujemy o dokładne czytanie wiadomości tekstowych od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie podawać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych. Powinniśmy najpierw zweryfikować otrzymane informacje. Zajmie to nam parę minut, a może uchronić nasze ciężko zaoszczędzone oszczędności - przekazała asp. szt. Monika Kaleta z zespołu prasowego Policji Dolnośląskiej.

Różnica cen w Polsce i Niemczech jest uderzająca, na podstawowe produkty wydasz fortunę

Polacy na początku roku zajrzeli do sklepu w Niemczech, opadły im szczęki. Różnica nawet przy chlebie i ziemniakach

Polak i Niemiec, idąc do sklepu, zostawiają obecnie przy kasie fortunę, ale okazuje się, że mimo wszystko zachodni sąsiedzi mogą sobie pozwolić na więcej. O ile w Polsce chleb jest tańszy, to Niemiec za swoją najniższą krajową aż 1003 bochenki, w czasie gdy Polak za swoje wynagrodzenie minimalne kupi ich... zaledwie 514. Oto porównanie ze sklepów z Polski i Niemiec.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Zbliża się ważna data dla właścicieli nieruchomości. Będą musieli złożyć deklarację, inaczej zapłacą

  • Kolejny absurdalny materiał białoruskiej telewizji. Nie zabrakło przykładów z Polski

  • Prognoza pogody: wielkie ostrzeżenie przed nadchodzącymi burzami. IMGW wydał alerty

Źródło: goniec.pl, businessinsider

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kancelaria Premiera

Wiadomości

Chwila prawdy Mateusza Morawieckiego. Ma czas zaledwie do piątku, potem straci fotel premiera?

Czytaj więcej >
Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, poległ pytaniu z podstawowej wiedzy. Kompletna kompromitacja

Wiadomości

Wiceminister rolnictwa został zapytany o zboża. Janusz Kowalski zaliczył totalną kompromitację

Czytaj więcej >
Szokujące doniesienia ws. zaginionego polityka. W tle poważne oskarżenia i wątki kryminalne

Wiadomości

Zaskakujące doniesienia ws. zaginionego polityka. W tle poważne oskarżenia i wątki kryminalne

Czytaj więcej >
TikTok/jerry.krupa

Wiadomości

Ujawnił jak producenci robią w balona klientów. Niewielu zauważyło, co dzieje się z produktami

Czytaj więcej >
Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >