Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Żona premiera odpowiedziała na zarzuty dotyczące majątku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.12.2021 18:02

Żona premiera odpowiedziała na zarzuty dotyczące majątku

Mateusz Morawiecki
Piotr Molecki/East News

Iwona Morawiecka postanowiła zabrać głos w sprawie ziem w Oporowie, które miała sprzedać po latach z zyskiem 14 mln złotych. Żona premiera wydała specjalne oświadczenie, w którym wezwała do nienaruszania jej dóbr osobistych. Dokument nie kończy jednak spekulacji na temat majątku Morawieckich.

Mateusz Morawiecki od lat figuruje na liście najbogatszych polityków w Polsce. Jakiś czas temu premier przepisał jednak część swojego majątku na żonę Iwonę, co wytknęła mu opozycja, sugerując, że szef polskiego rządu chce ukryć zasobność swojego portfela.

Premier zobowiązał się nawet, że ujawni majątek swojej żony, jednak na przeszkodzie stanął Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że ustawa o jawności majątków rodzin polityków jest niezgodna z polską Konstytucją.

Morawieckiemu po raz kolejny udało się więc uniknąć odkrycia całej prawdy, ale nie oznacza to, że drążyć przestali dziennikarze. Dziś reporterzy TVN24 ujawnili potencjalną aferę finansową z udziałem państwa Morawieckich, do czego już odniósł się zarówno premier, jak i jego żona.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Iwona Morawiecka publikuje oświadczenie

- Zwracam się z prośbą o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz rzetelność w podawaniu szczegółów przeprowadzonej przeze mnie sprzedaży ziemi - wezwała Iwona Morawiecka, nawiązując do doniesień medialnych o sprzedaży ziemi w Oporowie. W wydanym dziś oświadczeniu żona premiera wezwała także do "nienaruszania jej dóbr osobistych" i oznajmiła, że zakup ziemi odbył się w 2002 roku, "po cenach rynkowych, bez preferencji cenowych i w pełni w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zasadami obrotu nieruchomościami".

Iwona Morawiecka poinformowała także, że do kolejnego zakupu doszło w 2012 roku. Wtedy miało dojść do wykupienia właściciela 25 proc. powierzchni ziemi w Oporowie.

- Bez tego wykupu samodzielne dysponowanie nieruchomością było niemożliwe. W związku z powyższym łączna cena zakupu (rok 2002 oraz 2012) oraz koszty (PCC, notarialne, inne) wyniosła około 2,6 mln złotych - zaznaczyła.

Co naprawdę posiadają Morawieccy?

Jak napisała małżonka szefa rządu, kupujący ziemię zostali zobligowani przez nią do tego, by nieodpłatnie przekazać miastu Wrocław część działki potrzebnej do przeprowadzenia inwestycji publicznej polegającej na budowie dróg i chodników.

Łącznie za sprzedaż ziemi w Oporowie Morawieccy zainkasowali 14,9 mln złotych. Ostatnia wycena dokonana przez specjalistę określała podobno wartość nieruchomości na 14 mln złotych.

- Na przestrzeni blisko dwudziestu lat cena nieruchomości w Polsce uległa zmianie. Zarówno w momencie zakupu jak i obecnie podczas sprzedaży, ceny transakcji odpowiadają wartościom rynkowym - można przeczytać w oświadczeniu.

Dziennikarze TVN24 prześwietlają majątek Morawieckich

Reporterzy TVN24 ustalili, że żona premiera sprzedała dwie działki we Wrocławiu Oporowie 20 sierpnia 2021 roku. Z aktu notarialnego wynika, że transakcja opiewała na 14,9 mln złotych. Zdumiewające, że w 2002 roku kupiła ziemie od Kościoła za jedyne 700 tys. złotych.

- Po pierwsze, by móc dysponować całą działką, mniej więcej po 10 latach, zostało wykupione 25 proc. tej działki. Łączny koszt zakupu tej działki to więc 3 mln zł. A więc wartość tej transakcji sprzedaży to nie jest dwudziestokrotność. To łatwo sobie policzyć - mówił dziś pytany o doniesienia premier Mateusz Morawiecki.

Jak zapewnił premier, zakup odbył się po cenie rynkowej, na co ma stosowne dokumenty i wyceny biegłych.

O działkach w Oporowie jako pierwsza już w 2019 roku informowała "Gazeta Wyborcza". O możliwości nabycia ich Mateusz Morawiecki miał dowiedzieć się od ks. kard. Henryka Gulbinowicza, który znał się z rodziną Morawieckich od lat. Premier przestał być współwłaścicielem działek po tym, jak w 2013 roku dokonał podziału majątku. Ziemie przeszły wówczas w posiadanie jego żony.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl