Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Motoryzacja > Kiedy gaśnica jest legalna i jak często musisz ją wymieniać?
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 04.02.2022 14:30

Kiedy gaśnica jest legalna i jak często musisz ją wymieniać?

Kiedy gaśnica jest legalna i jak często należy ją wymieniać
MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Jeśli zapytasz dowolnie wybranego kierowcę niezawodowego, jakie wyposażenie powinien mieć w aucie, na pewno wspomni o trójkącie ostrzegawczym, być może o apteczce, a także o kole zapasowym. Stosunkowo rzadko jednak słyszymy o konieczności posiadania gaśnicy.

Czy gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem auta?

Pożar samochodu, wbrew pozorom, to nie jest rzadki widok. Wszystko przez to, że auto pracuje na wysokich obrotach i w wysokiej temperaturze. Przykładowo przepalanie sadzy w filtrze cząstek stałych zamontowanym w autach z Dieslem, może odbywać się nawet w temperaturze 600-700 stopni Celsjusza. Jeśli przy takich wartościach coś pójdzie nie tak, to problem gotowy.

Dlatego zdecydowanie gaśnica jest potrzebna w samochodzie i jest elementem obowiązkowym. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, dokładnie z paragrafem 11., pojazd samochodowy obowiązkowo wyposaża się w gaśnicę, która musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym na potrzeby jej użycia. Jedynym pojazdem, który mieć jej nie musi, jest motocykl.

Co ciekawe liczba gaśnic jest zależna od funkcji, jaką pełni auto. Na przykład w taksówkach czy samochodach przystosowanych do przewożenia pasażerów typu bus muszą znajdować się dwie gaśnice. Legalizacja gaśnicy samochodowej powinna być zatem wymogiem koniecznym, by otrzymać pozwolenie na użytkowanie pojazdu po drogach na terenie Polski. Ale czy naprawdę jest?

Jaką gaśnicę wybrać, na czym skupić uwagę?

Zanim odkryjemy klucz do zrozumienia instytucji gaśnicy w samochodzie i przejdziemy do legalizacji gaśnicy samochodowej, warto pomyśleć o jej zakupie „od nowa”. Będziesz musiał to zrobić, gdy kupisz auto od poprzedniego właściciela, a nie z salonu, i będziesz chciał mieć pewność, że wożona w aucie jest skuteczna.

Nie ma jednego rodzaju gaśnicy, to oczywiste. Pierwsza rzecz to wybór odpowiedniego dystrybutora. Lepiej mieć pewność, że w kryzysowym momencie nie zawiedzie. Najczęściej zakup oferują okręgowe stacje kontroli pojazdów. Są to gaśnice z atestem. Urządzenia te można też kupić w zwykłym sklepie, ale nie będzie ona wówczas miała atestu.

Gaśnice w Polsce mają różne oznaczenia. W samochodach dozwolono wożenie modeli BC lub ABC. O co chodzi i który jest lepszy? Oznaczenie (B) daje gwarancję gaszenia płonących płynów. (C) odnosi się do płonących gazów. I tyle, w myśl prawa, wystarczy. Lepiej jednak postawić na cały komplet i wybrać także gaszenie płonących ciał stałych, o czym informuje literka A.

Legalizacja, gwarancja – ważne terminy

Wspominaliśmy już o tym, że zakup w miejscu nieposiadającym praw do legalizacji gaśnicy samochodowej może być niewystarczający, a więc wyjaśnijmy, czy legalizacja jest konieczna. Gaśnica to urządzenie leżące, które na co dzień nie jest używane, a zastosowany do jej produkcji środek może stracić swoje właściwości. Może, ale nie musi – dlatego trzeba dokonywać jej legalizacji.

Zasadniczo każdy wyprodukowany model otrzymuje okres gwarancyjny. Przeważnie to między 3 a 5 latami. W tym czasie gaśnica jest zdolna do użytkowania, ale nie jest legalna. Okres legalizacji, a więc sprawdzenia przez odpowiednie służby, czy znajdujący się w środku płyn może być jeszcze użytkowany, jest wyznaczany na czas od roku do 2 lat. Warto go pilnować, choć nie oznacza on braku gaśnicy jako takiej podczas badania technicznego.

Co zrobić, jeśli Twoja gaśnica nie jest już legalna? Musisz zabrać ją do zakładu serwisu gaśnic na przegląd. Tam zostanie dokładnie sprawdzona, by stwierdzić, czy jej działanie jest zgodne z normami i czy można jej dalej używać w potrzebie, w razie której należy gaśnicę przechowywać w łatwo dostępnym miejscu samochodu. Otrzyma wówczas legalizację na określony czas. Jeśli nie, powinieneś wymienić na nową, co, niezależnie od legalizacji, należy robić raz na pięć lat.

Czy za brak ważnej gaśnicy grozi mandat?

Teoretycznie posiadanie gaśnicy jest wymogiem koniecznym, by otrzymać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Posiadanie, a nie jej skuteczne działanie, więc zgodnie z przepisami prawa polskiego gaśnica nie musi być zalegalizowana. Wystarczy sam przedmiot, który może być de facto nieskuteczny, ale de iure jest jak najbardziej prawidłowy. Czy to oznacza, że podczas kontroli mandatu nie będzie?

Właśnie tak. Policjanci mogą sprawdzić, czy w samochodzie znajduje się gaśnica, ale – jak mówią przepisy – kontrola przyjmuje formę oględzin i tylko w przypadku braku gaśnicy można otrzymać mandat. Jeśli wymagana jest legalizacja gaśnicy samochodowej, to policjanci pouczą kierowcę i puszczą go wolno – bez kary i bez zabrania dowodu rejestracyjnego.

Warto także mieć świadomość, że sprawna gaśnica może przyczynić się do braku problemów w momencie wypadku. I nie chodzi tu tylko o to, że może uratować komuś życie, gdy będzie nią można ugasić pożar, ale o ubezpieczyciela. Otóż brak gaśnicy lub nawet brak gaśnicy zdolnej do ugaszenia pożaru może skutkować odmową wypłaty środków z tytułu ubezpieczenia. To pokazuje, jak ważnym elementem w samochodzie jest właśnie gaśnica. Warto o niej pamiętać.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: zdrogi.pl

Tagi: Motoryzacja