Goniec.pl

MICHAL ROZBICKI/East News; AFP PHOTO DDP/ LENNART PREISS; MICHAL ROZBICKI/East News

Jolanta Kwaśniewska tuż po katastrofie smoleńskiej mówiła o Marcie Kaczyńskiej

9 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Niewiele osób pamięta słowa Jolanty Kwaśniewskiej niedługo po katastrofie smoleńskiej. Była pierwsza dama ujawniła kulisy przekazania władzy w Pałacu Prezydenckim oraz porażającej świadomości na temat sytuacji, w jakiej znalazła się Marta Kaczyńska. Refleksja nastąpiła po tym, jak do Jolanty Kwaśniewskiej przyszła jej córka Aleksandra.

Lech Kaczyński obejmował fotel prezydenta po Aleksandrze Kwaśniewskim, a Jolanta Kwaśniewska postanowiła wspomnieć wspólne spotkanie. Mimo zupełnie różnych poglądów politycznych była pierwsza dama wyjątkowo ciepło wspomina Lecha Kaczyńskiego i jego żonę Marię.

Wiele osób nie wiedziało, że Jolanta Kwaśniewska spotkała się z Lechem Kaczyńskim na długo przed symbolicznym przekazaniem fotela prezydenta RP. - Prezydent był moim nauczycielem akademickim, wykładał prawo pracy - powiedziała żona Aleksandra Kwaśniewskiego w rozmowie z Moniką Olejnik.

Ciepłe słowa Jolanty Kwaśniewskiej na temat Lecha Kaczyńskiego

Nie tylko fakt, iż Jolanta Kwaśniewska i Lech Kaczyński znali się wcześniej, jest wiadomością, która może zaskoczyć większość Polek i Polaków. Była pierwsza dama opowiedziała o tym, co działo się za zamkniętymi drzwiami pałacu, gdzie nie sięgały kamery i aparaty dziennikarzy.

- To było bardzo sympatyczne spotkanie. Siedzieliśmy trzy godziny albo dłużej, wszyscy byli zdziwieni, jak miła była atmosfera - wyznała w rozmowie z Moniką Olejnik Jolanta Kwaśniewska.

Pierwsze oficjalne spotkanie w Pałacu Prezydenckim zapadło w pamięci Jolanty Kwaśniewskiej. Osobiste powiązania z Lechem Kaczyńskim i jego żoną tylko wzmogły emocjonalne podejście do tragedii katastrofy smoleńskiej.

Podczas wspominania Lecha Kaczyńskiego była pierwsza dama zwróciła uwagę na fakt, który wówczas mocno ją zaskoczył. - Wspominaliśmy te akademickie dzieje. Miał niesamowitą pamięć, pamiętał nazwiska moich wszystkich kolegów! - relacjonowała moment symbolicznego przywitania w Pałacu.

Kilka osobistych słów padło również pod adresem Marty Kaczyńskiej. Córka Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich jest jedynie rok młodsza od córki zmarłej pary prezydenckiej. To tylko wzmogło emocjonalne podejście do śmierci Lecha i Marii Kaczyńskich.

Jolanta Kwaśniewska była przybita sytuacją, w jakiej znalazła się Marta Kaczyńska

Żona Aleksandra Kwaśniewskiego nie ukrywała, że ogromnie współczuje wszystkim rodzinom, które w katastrofie smoleńskiej straciły najbliższych. Wraz z tym stwierdzeniem przyszła refleksja, że rodzice Aleksandry Kwaśniewskiej również wielokrotnie znaleźli się razem na pokładzie samolotu i w wyniku wypadku to ich córka mogła stracić rodziców.

- Z największym bólem myślę o Marcie Kaczyńskiej. Ola, moja córka, powiedziała: mama, ty sobie wyobrażasz, ona będzie musiała uporządkować całe ich życie - mówiła Jolanta Kwaśniewska, która podczas rozmowy z Moniką Olejnik nie była w stanie powstrzymać łez.

Wprost stwierdziła, że ona oraz jej mąż przez wszystkie 10 lat sprawowania urzędu prezydenta RP mieli "szczęście". Podczas podróży i oficjalnych wizyt dochodziło do nieprzewidzianych sytuacji, jednak żadna z nich nie zagroziła ich życiu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosyjski oligarcha o Putinie: "Około rok temu zaczął przechodzić zasadniczą przemianę"

  • Wymiana zdań między Morawieckim a Macronem. Ambasador Francji wezwany do polskiego MSZ

  • Fałszywa informacja rozprowadzana przez Rosję. Oszukują w sprawie rzezi w Ukrainie

Źródło: tvn24.pl, se.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Nie wiadomo, co będzie dalej"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Spięcie z TVP na marszu w Warszawie. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk złożył ślubowanie podczas marszu 4 czerwca. "Będziemy bili się o wolną Polskę"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Awantura o marsz w TVN24. "Obraża pani setki tysięcy osób"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy. TVP Info pokazało puste ulice
Czytaj więcej >

Polityka

Mateusz Morawiecki skomentował marsz 4 czerwca. "Śmieszy mnie trochę"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polityka

Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >
Wiadomości

Karol Gąsienica

Marsz 4 czerwca sukcesem Donalda Tuska. PiS ma problem [KOMENTARZ]
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Jest najnowszy sondaż wyborczy. PiS ma powody do obaw
Czytaj więcej >