Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joe Biden jest gotowy do rozmowy z Władimirem Putinem. Stawia jeden warunek
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 02.12.2022 15:52

Joe Biden jest gotowy do rozmowy z Władimirem Putinem. Stawia jeden warunek

EN 01547048 0026
Rex Features/East News

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie planuje "natychmiastowego" kontaktu z Władimirem Putinem, ale jest gotów rozmawiać z przywódcą Rosji, jeśli ten wykaże zainteresowanie zakończeniem wojny w Ukrainie.

Joe Biden wyraził gotowość do rozmowy z Władimirem Putinem

– Nie mam natychmiastowych planów kontaktowania się z panem Putinem – powiedział Joe Biden na konferencji prasowej w Białym Domu po rozmowach z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.

Jestem gotów rozmawiać z panem Putinem, jeśli faktycznie jest zainteresowany tym, by zdecydował, że szuka sposobu na zakończenie wojny. Jeszcze tego nie zrobił – dodał przywódca USA.

Zastrzegł, że rozmowa odbyłaby się wyłącznie w porozumieniu z pozostałymi państwami członkowskimi NATO. Zapewniał też, że nie zrobi nic, co zaszkodziłoby interesom Ukrainy.

USA i Francja solidarne z Ukrainą

Prezydent USA Joe Biden gości swojego francuskiego odpowiednika po raz pierwszy, odkąd objął urząd w 2021 roku. Wcześniej Emmanuel Macron odwiedził Biały Dom za rządów Donalda Trumpa. Przywódcy zobowiązali się do solidarności USA i Francji z Ukrainą przeciwko rosyjskiej agresji oraz do współpracy w celu rozwiązania trudności gospodarczych, które są następstwami wojny.

– Jako sojusznicy w NATO wraz z Unią Europejską, grupą G7 i partnerami na całym świecie, Francja i Stany Zjednoczone stawiają czoła ambicjom Władimira Putina, który dąży do podboju i prowadzi brutalną wojnę Rosji z Ukrainą – mówił Joe Biden.

Prezydent USA obarczył odpowiedzialnością za zakończenie wojny bezpośrednio Władimira Putina. – Jest jeden sposób zakończenia tej wojny, racjonalny sposób: Putin mógłby wycofać się z Ukrainy. Wygląda na to, że tego nie zrobi – ocenił.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Reuters