Goniec.pl

ciemnastronawiosny.pl

Jest ich coraz więcej, mogą przenosić groźne choroby. Sanepid pilnie ostrzega, w tych rejonach trzeba wyjątkowo uważać

16 Kwietnia 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Kleszcze to prawdziwa plaga. Uważać muszą zarówno ludzie, jak i zwierzęta, gdyż ten niewielki pajęczak stanowi realne zagrożenie. Sanepid opublikował specjalne ostrzeżenie. - Są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki - czytamy na stronie GIS. Powstała specjalna mapa kleszczy i dobrze widać na niej, że w całej Polsce panuje prawdziwa plaga.

Kleszcze szaleją, sanepid wydał specjalne ostrzeżenie

Kleszcze na wiosnę jeszcze śmielej szukają żywicieli i bez skrupułów wbijają się w skórę ludzi oraz zwierząt . Nie trzeba iść do lasu, aby go spotkać. W Polsce panuje prawdziwa plaga.

Wyjdziesz do ogródka i do domu wrócisz z kleszczem. Zagrożenie jest realne, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się na wydanie specjalnego komunikatu. Ostrzeżenie wyjaśnia, że nie należy bagatelizować kleszczy.

- Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) - czytamy w ostrzeżeniu sanepidu.

cmentarz

Grób gwiazdora "Znachora" jest w opłakanym stanie, mogiła została kompletnie zdewastowana. Wyjątkowo przykry widok

CZYTAJ DALEJ

Uważaj na kleszcze, to trzeba wiedzieć

Sanepid wyjaśnia, że kleszcze rozpoczynają wzmożoną aktywność, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy od 5 do 7 stopni Celsjusza. Te małe pajęczaki lubią, gdy jest wilgotno, więc wiosenna aura jest dla nich spełnieniem marzenia. - Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym, na żywopłocie - wyjaśnia GIS.

Najczęściej kleszcze szukają miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, a więc i najcieńsza. Gdzie ich zatem ich szukać? Pachwiny, skóra w zgięciu kolana, czy skóra głowy. - Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni - dodaje sanepid. Eksperci wyjaśniają również, co robić, gdy dostrzeżemy małego pajęczaka wbitego w naszą skórę. Przede wszystkim nie należy panikować. Kluczowe jest jak najszybsze usunięcie go.

Wielu Polaków popełnia jednak poważny błąd, który może odbić się na ich zdrowiu. - Nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami - zastrzegają eksperci. To może tylko pogorszyć sprawę. Warto zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do wyciągania kleszczy. Kupisz go w każdej aptece, kosztuje grosze, a korzystanie z niego jest wygodniejsze i bezpieczniejsze niż z pęsety. 

Po wyjęciu kleszcza musisz się obserwować. Nie można wykluczyć, że pajęczak przenosił chorobę. - Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem - wyjaśnia sanepid. Wiemy, gdzie jest najniebezpieczniej. Mapa kleszczy zapełnia się w zastraszającym tempie.

Mapa kleszczy pokazuje prawdę, zgłoszeń jest mnóstwo

Chociaż Polacy częściej niż mapy kleszczy szukają mapy grzybów , to warto zainteresować się również tą pierwszą. Na stronie ciemnastronawiosny.pl roi się od zgłoszeń. Od Szczecina, przez Gdańsk, Białystok, aż do południowej granicy Polski Polacy zgłaszają prawdziwą plagę kleszczy. 

Na mapie kleszczy zaznaczona kilkanaście niebezpiecznych miejsc. To skupiska, gdzie pojawiło się wyjątkowo dużo zgłoszeń. Na liście miejsc niebezpiecznych znajduje się m.in. Gorzów Wielkopolski, Poznań , Konin, Bydgoszcz, czy kilka regionów dookoła Warszawy, a także Kraków, czy Rybnik. 

- Od lat spacery z psem w tym miejscu kończą się powrotem z pasażerami. Niezależnie od pory roku, temperatury, a nawet pokrywy śnieżnej - napisał zgłaszający oznaczający łąki nad Cybiną w okolicy Poznania. - Liczne skupisko kleszczy, po spacerze na spodniach znalazłem 4 sztuki, a na psie było drugie tyle - przekazała kolejna osoba z lasów w okolicy Goszczyc Poświętnych na Mazowszu.

Pełną mapę zagrożeń możesz zobaczyć klikając w link poniżej. Przekieruje ona do strony, gdzie można sprawdzić, czy w twojej okolicy zauważono wzrost aktywności kleszczy.

policjanci las drzewa

Tragiczny wypadek w lesie, 72-latek umierał na oczach swoich bezradnych synów. Nie mogli nic zrobić

CZYTAJ DALEJ
Zatrważające odkrycie na Śląsku. Media: nawet 10 zwłok zakopanych w beczce

Zatrważające odkrycie na Śląsku. Media: nawet 10 zwłok zakopanych w beczce

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Chciała porządnej mogiły dla zmarłej mamy. Niewiarygodne, co zastała na cmentarzu
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie żyją dwie kobiety, dziecko walczy o życie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >

Życie

Wyprawiła komunię za grube tysiące. Na nikim nie zawiodła się tak, jak na rodzinie
Czytaj więcej >

Polska

Fatalna wiadomość dla Tadeusza Rydzyka. Polacy zadecydowali
Czytaj więcej >

Polska

Biedronka znowu kusi wielkimi promocjami. „Limit dzienny – 6 opakowań”
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Życie

Wiadomości

Ada Rymaszewska

Skandaliczne zachowanie po komunii. Matka dziecka zniknęła z pokaźną sumą pieniędzy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Tarnów. Zatrzymano 38-latka podejrzanego o podpalenie bloku. Wiadomo, jaki mógł mieć motyw
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Gdańsk. Zaskakujące odkrycie w mieszkaniu nauczyciela. Zdradził go charakterystyczny zapach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Rzecznik Praw Dziecka podpalił własnego brata. Gdy padło pytanie, wymownie zamilkł
Czytaj więcej >
Życie

Bartłomiej Binaś

Prawdziwy cud w Dzień Dziecka. Malutki Piotruś znalazł kochającą rodzinę
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Z zimną krwią zamordował swoje kochanki. Wpadł trzy dni przed własnym ślubem
Czytaj więcej >