Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > IMGW ostrzega Polaków. Pierwsze takie alerty pogodowe w tym roku
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.06.2024 22:33

IMGW ostrzega Polaków. Pierwsze takie alerty pogodowe w tym roku

upał
fot. Piotr Molecki/East News

Burzowa aura powoli zdaje się opuszczać Polskę na dobre. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ustają jednak w wysyłaniu pogodowych ostrzeżeń. Tym razem ostrzegają przed czerwcowymi upałami. Cztery województwa objęte alertami drugiego stopnia. 

IMGW ostrzega przed upałami

Eksperci z IMGW pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami wydali dla czterech województw. Alerty drugiego stopnia będą obowiązywać od południa we wtorek 18 czerwca. Synoptycy przewidują temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Czerwcowe upały rozpoczną się w południowej i południowo-wschodniej Polsce. Ostrzeżenia IMGW wydane zostały dla województw:

  • podkarpackiego,
  • małopolskiego (poza powiatami tatrzańskim, olkuskim i miechowskim),
  • śląskiego (powiaty południowe),
  • lubelskiego (powiaty hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, Zamość, biłgorajski, janowski, kraśnicki).
Wracali z pogrzebu, mieli wypadek. Nie żyje jedna osoba, nie pomógł nawet LPR

Fala upałów zmierza do Polski

Ostrzeżenia będą obowiązywać we wtorek od godziny 12:30 do godziny 19:30 w środę. Jak przewidują synoptycy, termometry wskażą do nawet 32 stopnie w Małopolsce i na Podkarpaciu. W centrum około 28 stopni, a najchłodniej standardowo nad morzem. Tam od 17 do 19 stopni Celsjusza. W nocy temperatura spadnie do ok. 13-14 stopni na północy przez ok. 17 w centrum i 19-20 na południu i zachodzie.

ZOBACZ: Pilny alert RCB do mieszkańców. “Zachowaj spokój”

IMGW podkreśla, że w niektórych regionach Polski wciąż jednak możemy obserwować komórki burzowe. Obecnie kilka z nich znajduje się na pograniczu południowej Wielkopolski i woj. łódzkiego i na Opolszczyźnie.

Pierwsze takie alerty pogodowe w tym roku

Zgodnie z prognozami synoptyków, we wtorek możliwe jeszcze słabe burze, głównie na północy i na północnym zachodzie Polski. W środę strefa intensywnych burz z ulewami, obejmie wschodnią część kraju.

ZOBACZ: 40 osób zatruło się nad morzem. Wielki pech wczasowiczów w ośrodku

Jak podają eksperci z IMGW, najbliższy tydzień upłynie pod znakiem niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Zwłaszcza w środę 19 czerwca niemal cały kraj zostanie objęty ostrzeżeniami w związku z upałami.