NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Groźna bakteria w Bałtyku. Nie żyje starszy mężczyzna
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.09.2023 13:03

Groźna bakteria w Bałtyku. Nie żyje starszy mężczyzna

plaża ratownicy
(zdjęcie ilustracyjne) DOMIN/AGENCJA SE/East News

Groźna, mięsożerna bakteria w Bałtyku. Vibrio vulnificus doprowadziła do śmierci 74-letniego turysty, który kąpał się w morzu niedługo przed zgonem. W sierpniu z tego samego powodu zmarłą 86-latka. Niemiecki sanepid wydał specjalny komunikat.

74-letni turysta zmarł po kąpieli w Bałtyku

Bakteria Vibrio vulnificus ponownie atakuje w Bałtyku. Mięsożerna bakteria stoi za śmiercią 74-letniego turysty. Państwowy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Społecznych w Niemczech potwierdził, że doszło do pierwszych zgonów z powodu Vibrio vulnificus.

74-latek, który kąpał się w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, był przewlekle chory. Dodatkowo zmarły mężczyzna miał otwarte rany. Doszło do infekcji, a mięsożerna bakteria ostatecznie doprowadziła do śmierci turysty. To nie pierwszy tego typu przypadek w 2023 r.

Mateusz Murański do dziś nie został pochowany? "Nie ma takiego miejsca"

Mięsożerna bakteria z Bałtyku zabiła już wcześniej

Niemiecki sanepid już w lipcu alarmowała, iż wyniki badań laboratoryjnych nie pozostawiają złudzeń. W kąpieliskach w Morzu Bałtyckim wykryto bakterię Vibrio vulnificus. Urzędnicy ostrzegali i uczulali, by nie wchodzić do wody w przypadku, gdy na ciele znajdują się rany. To właśnie w nich gustuje mięsożerna bakteria.

W sierpniu Niemcy obiegła wiadomość, że bakteria z Bałtyku przyniosła ze sobą pierwszą ofiarę śmiertelną. Była nią 86-letnia kobieta. Turystka miała otwartą ranę, a do tego przewlekle chorowała. Po wyjściu z wody zaczęła źle się czuć i ostatecznie trafiła do szpitala. Lekarze byli jednak bezradni i poinformowali o zgonie 86-latki. Wydano specjalny komunikat.

Niemiecki sanepid wydał specjalny komunikat

Wtorkowa śmierć 74-latka sprawiła, iż niemiecki sanepid ponownie postanowił uczulić na kwestie zagrożenia wynikającego z obecności mięsożernej bakterii w Bałtyku. Konkretne osoby są szczególnie narażone na ryzyko zgonu.

- Jeśli osoby kąpiące się należą do tych grup ryzyka i występują u nich rany na skórze, należy unikać kontaktu z wodą morską - czytamy w komunikacie sanepidu z Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Źródło: polsatnews.pl