Goniec.pl

Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Grób Pański na Jasnej Górze: symbole nawiązywały do aborcji i Strajku Kobiet

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

W Częstochowie pojawiło się hasło „Przepraszamy Cię Matko!”, które jest tegorocznym mottem Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Duchowni przygotowali kopię krzyża VI Światowych Dni Młodzieży. Na miejscu pojawiły się też symbole nawiązujące do ruchów społecznych, które wydarzyły się w ubiegłym roku na ulicach miast.

Widać duchowni w Częstochowie bardzo przejęli się manifestacjami, które odbyły się w ramach Strajku Kobiet. Zdaniem księży należy przepraszać za to, co w ostatnim czasie działo się w Polsce. Biuro prasowe Jasnej Góry potwierdziło, że część symboli odnosi się do marszów organizowanych przez kobiety.

Obrona nienarodzonych dzieci w Częstochowie

W związku z akcją duszpasterzy z Częstochowy na Jasnej Górze pojawiły się zdjęcia małych dzieci i biało-czerwone róże. W komunikacie wydanym przez Biuro Prasowe Jasnej Góry oświadczono, że zwrócono szczególną uwagę na „grzech zabójstwa nienarodzonych”.

Ojciec Waldemar Pastusiak zaznaczył, że jednym z najważniejszych zadań paulinów jest angażowanie się w obronę życia. Kustosz Jasnej Góry podkreślił też, że duchowni powinni robić wszystko, by zaznaczyć wagę problemu.

Przedstawiciele wprost przyznali, że część symboli, jaka znalazła się na Grobie Pańskim, bezpośrednio dotyka tematyki Strajku Kobiet i protestów, podczas których pojawiły się hasła dotyczące prawa do aborcji.

Specjalnie zaakcentowany jest grzech zabójstwa nienarodzonych. W dużym sercu umieszczone są zdjęcia maleńkich dzieci. To nawiązanie do tzw. marszów kobiet domagających się aborcji na życzenie – czytamy w komunikacie.

Częstochowa odnosi się do Strajku Kobiet

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Biuro Prasowe Jasnej Góry Grób Pański wierni znajdą w Kaplicy Matki Bożej. Instalacja ma zostać jeszcze po rezurekcyjnej procesji – podobnie jak w zeszłym roku.

Warto przypomnieć, że niektórzy księża zajęli jasne stanowisko w sprawie Strajku Kobiet. Duchowni dopuszczają się najróżniejszych metod, by wyrazić brak poparcia dla osób, które demonstrowały swoje przekonania na ulicach.

[EMBED-245]

W „Gościu Niedzielnym” pojawił się felieton księdza Jerzego Szymika, który skrytykował manifestację Strajku Kobiet w Katowicach. Natomiast w jednej z parafii duchowny kazał podpisać młodzieży, która przygotowywała się do bierzmowania, deklarację, że nie wspierają demonstracji.

Do skrajnych sytuacji doszło w Gdańsku, gdzie 35-letni kapłan groził jednej z uczestniczek marszu repliką broni. Wikariusz nastraszył kobietę, która miała symbol czerwonej błyskawicy. Obecnie grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności. Duchowny nie przyznaje się do winy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Poważny wyciek danych z Facebooka. Dotyczy ponad 2,5 miliona Polaków

  • Abp Jędraszewski skrytykował kobiety

  • Święconka w Helu: ksiądz jeździ meleksem od domu do domu

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Super Express; Biuro Prasowe Jasnej Góry

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pożar autokaru na autostradzie A4. Nastolatkowie jechali na wycieczkę, pojazd spłonął doszczętnie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Czytaj więcej >
Mateusz Sidorek

Redaktor portalu Goniec.pl. Interesuje się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzył treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]