Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Grób Pański na Jasnej Górze: symbole nawiązywały do aborcji i Strajku Kobiet
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 06.05.2021 16:10

Grób Pański na Jasnej Górze: symbole nawiązywały do aborcji i Strajku Kobiet

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

W Częstochowie pojawiło się hasło „Przepraszamy Cię Matko!”, które jest tegorocznym mottem Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Duchowni przygotowali kopię krzyża VI Światowych Dni Młodzieży. Na miejscu pojawiły się też symbole nawiązujące do ruchów społecznych, które wydarzyły się w ubiegłym roku na ulicach miast.

Widać duchowni w Częstochowie bardzo przejęli się manifestacjami, które odbyły się w ramach Strajku Kobiet. Zdaniem księży należy przepraszać za to, co w ostatnim czasie działo się w Polsce. Biuro prasowe Jasnej Góry potwierdziło, że część symboli odnosi się do marszów organizowanych przez kobiety.

Obrona nienarodzonych dzieci w Częstochowie

W związku z akcją duszpasterzy z Częstochowy na Jasnej Górze pojawiły się zdjęcia małych dzieci i biało-czerwone róże. W komunikacie wydanym przez Biuro Prasowe Jasnej Góry oświadczono, że zwrócono szczególną uwagę na „grzech zabójstwa nienarodzonych”.

Ojciec Waldemar Pastusiak zaznaczył, że jednym z najważniejszych zadań paulinów jest angażowanie się w obronę życia. Kustosz Jasnej Góry podkreślił też, że duchowni powinni robić wszystko, by zaznaczyć wagę problemu.

Przedstawiciele wprost przyznali, że część symboli, jaka znalazła się na Grobie Pańskim, bezpośrednio dotyka tematyki Strajku Kobiet i protestów, podczas których pojawiły się hasła dotyczące prawa do aborcji.

Specjalnie zaakcentowany jest grzech zabójstwa nienarodzonych. W dużym sercu umieszczone są zdjęcia maleńkich dzieci. To nawiązanie do tzw. marszów kobiet domagających się aborcji na życzenie – czytamy w komunikacie.

Częstochowa odnosi się do Strajku Kobiet

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Biuro Prasowe Jasnej Góry Grób Pański wierni znajdą w Kaplicy Matki Bożej. Instalacja ma zostać jeszcze po rezurekcyjnej procesji – podobnie jak w zeszłym roku.

Warto przypomnieć, że niektórzy księża zajęli jasne stanowisko w sprawie Strajku Kobiet. Duchowni dopuszczają się najróżniejszych metod, by wyrazić brak poparcia dla osób, które demonstrowały swoje przekonania na ulicach.

[EMBED-245]

W „Gościu Niedzielnym” pojawił się felieton księdza Jerzego Szymika, który skrytykował manifestację Strajku Kobiet w Katowicach. Natomiast w jednej z parafii duchowny kazał podpisać młodzieży, która przygotowywała się do bierzmowania, deklarację, że nie wspierają demonstracji.

Do skrajnych sytuacji doszło w Gdańsku, gdzie 35-letni kapłan groził jednej z uczestniczek marszu repliką broni. Wikariusz nastraszył kobietę, która miała symbol czerwonej błyskawicy. Obecnie grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności. Duchowny nie przyznaje się do winy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Super Express; Biuro Prasowe Jasnej Góry

Tagi: