Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Święconka w Helu: ksiądz jeździ meleksem od domu do domu
Klaudia Bochenek
Klaudia Bochenek 06.05.2021 16:13

Święconka w Helu: ksiądz jeździ meleksem od domu do domu

Ksiądz objeżdżał wiernych meleksem
facebook.com Parafia Bożego Ciała w Helu

Parafia Bożego Ciała w Helu wykorzystała wszelkie możliwe rozwiązania, aby zadbać o bezpieczeństwo wiernych w czasie pandemii. Ksiądz dopilnował, aby pokarmy zostały poświęcone bez konieczności zbierania się w kościele lub tuż przed jego wejściem.

Do święcenia pokarmów wykorzystał meleksa

Ksiądz postanowił zaproponować wiernym święcenie pokarmów na dwa sposoby. Chętni mogą w określonych godzinach zebrać się w wyznaczonym miejscu pod kościołem i poświęcić koszyczki, trzymając je w rękach. Istnieje też możliwość skorzystania z „mobilnej usługi” - duchowny ma dziś pełne ręce roboty, jeżdżąc ulicami miasta.

Wraz z ministrantami postanowił wsiąść do meleksa. Na stronie parafii na Facebooku regularnie pojawiają się posty z wyznaczoną trasą przejazdu. Każdy może sprawdzić, w jakich godzinach ksiądz będzie przejeżdżał tuż obok domu i skorzystać z poświęcenia koszyczka.

- Prosimy o wyjście przed swoje domy i bloki o wyznaczonych godzinach. 10 minut przed wyznaczoną godziną poświęcenia, przejeżdżał będzie samochód OSP Hel dając sygnał do wyjścia z domów - czytamy na Facebooku na profilu parafii. Chociaż podano tu informację o jednostce OSP, to na zdjęciach dobitnie widać, że ksiądz porusza się meleksem.

Można powiedzieć, że ksiądz wytoczył tzw. ciężkie działo. Dziś próżno natrafić na wzmianki o podobnym pomyśle - wiadomo, że na razie na święcenie ze zwykłego auta zdecydowali się ksiądz z Rogalina i duchowny z parafii w Strzelcach Wielkich. Z kolei w zeszłym roku w niektórych parafiach w Polsce księża również korzystali z pomysłu objeżdżania wsi i miast.

Oczywiście ksiądz w każdym opublikowanym poście przypomina o konieczności zachowania odstępu i noszenia maseczki. Pilnuje też limitu wiernych w kościele. Poza tym doskonale zorganizował transmisje mszy świętych, które można obejrzeć na dwóch kanałach lokalnej telewizji kablowej.

Każda przejażdżka opatrzona jest dziesiątkami zdjęć - doskonale widać, że zachowany jest reżim sanitarny, a ksiądz machający z meleksa sprawia radochę szczególnie najmłodszym. Na Facebooku pojawiają się też komentarze od wiernych.

- Pięknie! Z poszanowaniem tradycji, pragnień wiernych i przepisów. Wspaniałe świadectwo - skomentowała internautka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Facebook

Tagi: