Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > GIS wycofuje ze sklepów partię sosu czosnkowego firmy Roleski
Irmina Jach
Irmina Jach 04.06.2021 03:41

GIS wycofuje ze sklepów partię sosu czosnkowego firmy Roleski

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pexels.com/Anna Shvets

- W wyniku działania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w produkcie oznakowanym jako produkt bezglutenowy. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej - alarmuje GIS.

Sanepid wycofuje ze sklepów sos czosnkowy

Ostrzeżenie dotyczy jednej partii popularnego sosu. Firma Roleski powiadomiła już swoich odbiorców o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanej partii produktu. Proces wycofywania monitorują Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Szczegóły dotyczące produktu:

  • Nazwa produktu: Sos czosnkowy 300 g, na etykiecie widnieje informacja „bez glutenu”;

  • Numer partii: 16.11.2021 L2.C3;

  • Data produkcji: 19.02.2021;

  • Data minimalnej trwałości: 16.11.2021;

  • Producent: Roleski Sp. j., ul. Spacerowa 181A, Zbylitowska Góra, 33-113 Zgłobice.

Osoby uczulone na gluten nie powinny spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie. Niedopatrzenie może być w tym przypadku śmiertelnie niebezpieczne. Nawet niewielka ilość glutenu w pożywieniu może spowodować silną reakcję alergiczną.

Dorośli po kontakcie z alergenem najczęściej skarżą się na biegunkę lub pokrzywkę na ciele. Charakterystycznym symptomem jest również obrzęk naczynioruchowy. W krytycznych przypadkach może dojść do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.

W przypadku uczulenia na gluten objawy mogą wystąpić zarówno bezpośrednio po spożyciu alergizującego produktu, jak i po upływie kilku dni. Uczulenie z objawami natychmiastowymi wywołuje zmiany dermatologiczne: pokrzywkę, wodnisty katar, szorstkość skóry, świąd i zaczerwienienie policzków.

W maju Główny Inspektorat Sanitarny informował także o wycofywaniu ze sklepowych półek kiełbasek marki Bratmaxe ze względu na zmienione walory smakowe związane z możliwym kontaktem produktu z mieszaniną wody i płynu chłodniczego w wyniku awarii w zakładzie produkcyjnym.

Pakowane po pięć sztuk kiełbaski były dostępne między innymi w dyskontach pod szyldem Auchan. Brak jest dostępnych danych pozwalających na ocenę czy ze spożyciem produktu wiąże się ryzyko dla zdrowia konsumentów, dlatego warto mieć się na baczności.

Źródło zdjęcia: GIS

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIS

Tagi: