Goniec.pl
TRICOLORS/East News

TRICOLORS/East News

Generał Mirosław H. zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu

25 Października 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos, generał Mirosław H., został zatrzymany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało, że w chwili kontroli miał w organizmie 0,6 promila alkoholu.

Dziennikarze RMF FM podają, że do zatrzymania doszło w miejscowości Kiełpieniec w województwie mazowieckim. Generał Mirosław H. miał zwrócić uwagę funkcjonariuszy drogówki, jadąc zygzakiem.

TVP

Gwiazda TVP podejrzana o handel dziećmi

CZYTAJ DALEJ

Mirosław H. prowadził auto pod wpływem alkoholu

Po zatrzymaniu osobowego Volvo i zbadaniu kierującego alkomatem, policjanci spisali protokół, a następnie zwolnili 80-latka. Samochód został przekazany osobie pozostającej w stanie trzeźwości. Emerytowany generał odpowie za swój czyn przed sądem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Legenda generała Mirosława H.

Mirosław H. poleciał w kosmos w 1978 roku na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30. Lot rozpoczął się 27 czerwca, a zakończył 5 lipca. Polakowi towarzyszył radziecki kosmonauta Piotr Klimuk. Do tej pory żaden rodak nie powtórzył sukcesu generała.

Mirosław H. w wieku zaledwie 20 lat uzyskał uprawnienia pilota MiG-15, później także MiG-21. W 1976 roku został wyłoniony, obok pułkownika Zenona Jankowskiego, jako kandydat na polskiego astronautę w sowieckim programie Interkosmos. Był wówczas majorem.

- Oprócz radości czuliśmy wielką i ogromną odpowiedzialność tego zadania, które na nas spoczywa. Zdawaliśmy sobie sprawę, że spełniamy nadzieję naszego narodu, nadzieję polskiej nauki - kwitował swoje przeżycia w jednym z wywiadów.

Za swoje dokonania generał otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, Order Lenina oraz medal Złotej Gwiazdy. W uznaniu wybitnych zasług za odwagę i męstwo oraz wzorowe wykonanie zadania w pierwszym polsko-radzieckim locie kosmicznym na naukowo badawczym zespole orbitalnym Salut 6 otrzymał także Order Krzyża Grunwaldu I klasy.

Niebywała wiadomość tuż przed Wszystkimi Świętymi. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Slajd 1 z 5

Goniec.pl

Znicze dla wymagających

W ofercie Biedronki znalazły się znicze dla najbardziej wymagających klientów. Osoby dysponujące grubszymi portfelami mogą pokusić się o zakup eleganckich, białych serc za 17,99 zł. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Wiadomości

"Panowie, czy ja śnię?". Premier krytycznie wypowiedział się o TVP

Czytaj więcej >
mandat

Wiadomości

Od stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów

Czytaj więcej >
cmentarz

Wiadomości

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej

Czytaj więcej >
PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

UE przyjęła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi

Czytaj więcej >