Gdzie i kiedy szukać grzybów po deszczu? Każdy powinien o tym wiedzieć
Rozpoczyna się najlepszy okres na zbieranie grzybów. Jest jeszcze dosyć ciepło, a niebawem regularnie będą występowały opady. Powszechnie wiadomo, że odpowiednia wilgotność gleby i powietrza sprzyja rozwojowi grzybni. Jednak warto mieć świadomość różnic, jakie występują w czasie ich rozmnażania. Niektóre potrzebują ponad tydzień na wzrost.
Sezon na zbieranie grzybów. Co warto wiedzieć?
Jesień to nie tylko okres wzmożonego picia rozmaitych rodzajów herbat czy wypiekania cynamonowych ciasteczek, ale przede wszystkim to wreszcie długo wyczekiwany sezon na zbieranie grzybów. Zapaleni miłośnicy leśnych wędrówek doskonale wiedzą, w których miejscach znaleźć najlepsze okazy. Ale czy wybierają je świadomie? W znacznej części przypadków kierujemy się doświadczeniem, a przecież wystarczy poznać czynniki wpływające na rozwój grzybów i już mamy pewną przewagę nad “konkurencją”.
Zatem, co wpływa na wzrost grzyba? W zależności od gatunku mogą występować różne obszary ich występowania, jednak niemal zawsze organizm potrzebuje przepuszczalnego powietrze podłoża, bogatego w resztki materii organicznej, które stanowi dla niego pożywkę. I oczywiście musi być odpowiednia wilgoć.
Narzekała, że jest "zbyt piękna i perfekcyjna", by mieć chłopaka. Tak wygląda teraz jej życie Pożar w polskim mieście. W akcji 9 zastępów strażaków i śmigłowiec LPRIle godzin po deszczu rosną grzyby? Wykaż się cierpliwością
Wbrew popularnemu powiedzeniu “wyrastać jak grzyby na deszczu”, które oznacza coś pojawiającego się szybko, tak naprawdę grzyby nie rosną w jakimś zawrotnym tempie. Te, którym udaje się to robić najszybciej, potrzebują kilkudziesięciu godzin, aby nadawały się do zbioru. Które to gatunki? Już około dobę po ustaniu opadów grzybiarze mogą wypatrywać koźlarzy i maślaków.
O ile koźlarz to grzyb idealny do dań smażonych i łatwy do obróbki, to maślaki z uwagi na swoje lepkie kapelusze potrafią skutecznie zniechęcić do ich zbierania. Jednak i one dodają wyjątkowego smaku choćby zupom, więc może warto się z nimi pomęczyć. A co z pozostałymi grzybami – tymi bardziej szlachetnymi?
Czytaj także: TVP zdecydowała w sprawie "Rodzinki.pl". Małgorzata Kożuchowska dodała wymowny wpis
Kiedy i gdzie zbierać borowiki? Ile godzin po deszczu należy się po nie udać?
Jeśli grzybiarzowi zamarzy się aromatyczny sos z kurek, musi odczekać 5 dni od momentu wystąpienia opadów deszczu. Podgrzybki pojawią się w lesie po 6 dniach, zaś te, których szukanie potrafi przyprawić o szewską pasję, borowiki szlachetne, potrzebują aż ponad tydzień na możliwość zbioru.
Chociaż to, że rosną tak długo, nie jest w ich przypadków największym problemem. Więcej zmartwień przyprawia to, gdzie on rośnie. I tutaj podobnie, zapaleni grzybiarze mają swoje miejsca, ale nie każdy zaznał tego szczęścia. Chcąc znaleźć ten gatunek grzyba, należy przeczesywać ściółkę przy sosnach i świerkach lub na piaszczystych glebach pod dębami czy bukami.
Zobacz: Widzowie TVP wściekli po "The Voice of Poland". Burza w komentarzach
Warto jednak zachować przy zbieraniu szczególną ostrożność. Prawdziwka łatwo pomylić z goryczakiem żółciowym, który zawiera silne toksyny.