Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Fundacja ojca Rydzyka ma otrzymać duży przelew
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 30.01.2024 11:36

Fundacja ojca Rydzyka ma otrzymać duży przelew

rydzyk tadeusz ksiądz
Screen Radio Maryja / Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=8pFrx_ehUaw)

Prawo i Sprawiedliwość ma zapłacić w tym roku Fundacji Lux Veritatis sporą sumę, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Chodzi o transmisje na żywo mszy świętych. Wynika to z aneksu do umowy, którą ugrupowanie podpisało na początku tego roku. Kwota jest niemała. W ciągu poprzednich lat na rzecz imperium Rydzyka wypłacono z Funduszu Sprawiedliwości ponad 22,1 mln zł.

Kolejna dotacja PiS dla imperium Tadeusza Rydzyka

Jak przekazała wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, w latach 2015-2023 działalności Tadeusza Rydzyka mogły cieszyć się ogromnymi przychodami w związku z dotacjami świadczonymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Łącznie przeznaczono na ten cel 22,1 mln zł z  Funduszu Sprawiedliwości. Większość kwoty, bo aż 21,5 mln zł, przyznano Fundacji Lux Veritatis, resztę natomiast Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, również należącej do ojca Tadeusza Rydzyka.

Aleksandra Kostrzewska pochwaliła się sukcesem "Teleexpressu". Takich wieści nie było od lat

Blisko 7,2 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości – w planach były większe wydatki na fundację ojca Rydzyka

Zgodnie z listą udostępnioną przez wiceminister Rudzińską-Bluszcz, w planach poprzedniej ekipy rządzącej było przeznaczenie dotacji w wysokości prawie 7,2 mln zł, która miała wypłynąć do fundacji ojca Rydzyka do końca 2026 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w styczniu br. o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Sprawiedliwości. W sprawie ma zostać wykonany szczegółowy audyt.

Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie, czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość – wyjaśniano.

PiS przekaże 369 tys. zł na fundacje Tadeusza Rydzyka

Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości widnieje umowa z Fundacją Lux Veritatis, dotycząca transmisji na żywo mszy świętych, która została podpisana w marcu 2015 roku. Ma ona obowiązywać do 2024 r. W styczniu sporządzono aneks do umowy, zawarty w trybie negocjacyjnym. Zgodnie z nim, w pierwszym półroczy PiS zapłaci fundacji Tadeusza Rydzyka miesięcznie 24 600 zł. W połowie roku z kolei przewidziana jest „podwyżka” – do 36 900 zł miesięcznie. Zgodnie z aneksem PiS przekaże na fundację ojca Rydzyka 369 tys. zł.

Fundacja Lux Veritatis jest właścicielem Telewizji Trwam, na której z kolei prowadzone są codzienne transmisje mszy świętych z kapicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Źródło: TVN24.pl