Fatalne wieści dla Polaków odpoczywających nad morzem. Kąpieliska zamknięte przez sinice
Wielu turystów korzystających z ostatnich chwil wakacji nad polskim morzem będzie zawiedziona. Główny Inspektorat Sanitarny w środę 23 sierpnia poinformował na swojej stronie internetowej o bardzo ważnej informacji. Problem dotyczy wielu nadmorskich kąpielisk. Prezentujemy mapę.
Sanepid informuje
Wielu Polaków korzysta z ostatnich dni wakacji i sprzyjającej pogody, wypoczywając nad morzem. Sanepid może jednak zepsuć im urlop. Główny Inspektorat Sanitarny codziennie informuje na swojej stronie internetowej o wszelkich kąpieliskach, w których woda nie nadaje się do kąpieli.
GIS opracował specjalną mapę z listą kąpielisk, adresami oraz znacznikami, które pomagają dokładnie zapoznać się z miejscami, gdzie nie należy się kąpać. Wszystko ze względu na pojawiający się tam znów zakwit sinic. Problem ten dotyczy obecnie głównie trzech plaż w Gdańsku.
Nieoficjalne: policja wie, kim jest przechodzień ze sprawy Patryka PerettiegoCzym są sinice i co mogą spowodować?
Sinice nad polskim morzem pojawiają się niemal każdego roku, głównie w sezonie wakacyjnym. Na ich zakwit wpływa głównie temperatura wody powyżej 16-20 stopni, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), brak opadów i słaby wiatr. Sinice występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie. Podczas bezwietrznej pogody mogą nawet tworzyć kożuchy, unosząc się ku powierzchni wody. Wyglądem przypominają wówczas galaretę.
W przypadku występowania sinic w wodach zaleca się absolutny zakaz korzystania z kąpieliska. W innym wypadku możemy nabawić się wysypki czy nawet zaczerwienienia spojówek, a w przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego. Sanepid zaleca zachować szczególną ostrożność.
Gdzie występują sinice? Tam nie można się kąpać
Z danych, które możemy wyczytać w środę 23 sierpnia rano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wynika, że sinice pojawiły się na kąpieliskach:
- Gdańsk Jelitkowo,
- Hallera Gdańsk Brzeźno,
- Molo Gdańsk Brzeźno
Na mapie kolorem zielonym oznaczono kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać. Z kolei na czerwono - kąpieliska zamknięte. Są jeszcze szare znaczniki, które oznaczają - „brak oceny wody lub kąpielisko zamknięte”.
Źródło: GIS