Fatalne wiadomość ws. cen masła. Lepiej już teraz porzucić nadzieję
Przykra wiadomość dla konsumentów – ceny masła w Polsce rosną z błyskawicznym tempie. Eksperci wskazują, że w ciągu roku wzrost cen przekroczył 30 proc., a to jeszcze nie koniec. Jak wynika z najnowszych prognoz, już niedługo koszt masła osiągnie niebywałą kwotę, a powodów jest kilka.
Wzrost cen masła
Masło drożeje z tygodnia na tydzień, a prognozy wskazują, że ten niepokojący trend jeszcze przez długi czas nie zwolni. W 2024 roku wzrosty cen sięgnęły ponad 30 proc., a do tego maleje liczba promocji, z których mogą skorzystać klienci. Powód tej zmiany może zaskoczyć.
ZOBACZ: Duży bank przekazał pilny komunikat. Klienci nie będą mogli korzystać z konta
Potężny pożar w polskim mieście, w akcji 19 zastępów straży. "Ogień nie został opanowany"Ceny masła w górę o 30 proc.
Ceny masła poszybowały w górę, co widać w wynikach raportu przygotowanego przez Hiper-Com Poland, UCE RESEARCH oraz Grupę BLIX. Eksperci wskazują, że od początku roku do listopada koszt kostki masła wzrósł średnio o 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Cena podniosła się w supermarketach (8,4 proc. rdr.), sieciach cash&carry (7,2 proc. rdr.) oraz sklepach typu convenience (5,5 proc. rdr.). Co ciekawe, w badanym okresie w niektórych miejscach zanotowano spadek cen masła.
ZOBACZ: Ulubiona drogeria wielu Polek znika z naszego kraju. Wyłączą nawet sklep internetowy
Dlaczego drożeje masło?
Cena masła zanotowała spadek w hipermarketach (-7,7 proc. rdr.) i dyskontach (-4,8 proc. rdr.). Z czego wynikają tak odmienne wyniki? Wzrosty cen w niektórych segmentach mogą mieć swoją przyczynę w ich ukierunkowaniu na bardziej elastycznych cenowo konsumentów. Jednocześnie spadek cen w dyskontach i hipermarketach jest efektem intensywnej konkurencji, zmuszającej sklepy do obniżania marży w celu zachęcenia klientów do zakupów. Nie zmienia to faktu, że w drugiej połowie roku doszło do znacznego wzrostu.
Średnia cena masła wzrosła o 29,3 proc. rdr., w wrześniu już o 30,1 proc., natomiast w październiku o 32,2 proc. Największe podwyżki dotyczyły sieci cash&carry (41,4 proc. w sierpniu i 50,6 proc. w wrześniu), hipermarketów (43,5 proc. w sierpniu i 41,4 proc. w wrześniu). Najmniejszy wzrost cen masła odnotowano w przypadku sklepów typu convenience.
Jednocześnie spadła liczba promocji na produkt używany w każdej kuchni. Obniżek na masło w 2024 roku jest mniej o 13,8 proc. Eksperci wskazują, co czeka nas w najbliszych miesiącach.
Jak się okazuje, na koniec roku cena za kostkę masła prawdopodobnie pozostanie wysoka z powodu sezonowego wzrostu popytu. Prognozy wskazują, w 2025 roku może wystąpić pewna stabilizacja lub niewielkie spadki cen, jednak o tym zadecyduje kilka globalnych czynników. Rosnące koszty energii i transportu w Europie powodują wzrost cen na wszystkich etapach produkcji, co przekłada się na podwyżki cen masła. Ponadto europejski sektor mleczarski stanął przed wyjątkowo trudnymi wyzwaniami, które przełożyły się na ograniczenie dostaw mleka. Chodzi m.in. o suszę, która która zmniejszyła dostępność paszy, skutkującej niższą wydajnością krów.