Goniec.pl
pieniądze

Iberion.pl

Inflacja w lipcu. GUS opublikował wstępne dane dotyczące drożyzny w Polsce

29 Lipca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Główny Urząd Statystyczny opublikował niepokojące dane dotyczące sytuacji gospodarczej w kraju. Choć tempo wzrostu cen - zgodnie z prognozami, zacznie spadać, to inflacja wciąż utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. W najbliższym czasie Polska nie stanie się rajem dla mieszkańców.

Jarosław Kaczyński jest przeciwnikiem podwyżek dla polityków, zgodził się z Donaldem Tuskiem

Jarosław Kaczyński zaskoczył wyznaniem o podwyżkach dla polityków. Przyznał rację Donaldowi Tuskowi

CZYTAJ DALEJ

Inflacja w Polsce. GUS przedstawił wskaźniki

Jak informuje GUS, inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. w skali roku. W lipcu, choć wszyscy odczuwaliśmy boleśnie jej skutki, to wedle danych urzędu, ceny nie rosły szybciej. Inflacja konsumencka, w skrócie oznaczana jako CPI (Consumer Price Index), w lipcu wzrosła o 15,5 proc. rok do roku.

Wskaźnik CPI szacowany jest na podstawie zmian ceny określonego koszyka dóbr podstawowych, spełniających potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego.

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% (wskaźnik cen 115,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4) - przekazał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Z danych wynika, że w skali miesiąca wzrost cen paliwa nieco zwolnił, choć nadal utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi 36,8% w porównaniu do ubiegłego roku. Z analizy urzędu wynika, że inflację napędzają rosnące ceny nośników energii (36 proc. rok do roku) i żywności (15 proc. wzrost cen w skali roku).

Czy to oznacza wyhamowanie inflacji i nadchodzące "lepsze czasy"? Jeszcze przed publikacją danych GUS ekonomista banku PKO Piotr Bujak w rozmowie z PAP mówił, że to właśnie lipcowy odczyt będzie stanowił szczyt inflacji, a w kolejnych miesiącach ceny nadal będą rosły, ale nieco wolniej. Podobną tezę postawili ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekspertów spowolnienie inflacji może sugerować wyczerpywanie się możliwości przerzucania rosnących kosztów produkcji na ceny detaliczne. Dodają, że dane te wpisywać się będą w scenariusz coraz bliższego szczytu inflacji w tym roku.

W sierpniu, o ile nie zaczną ponownie rosnąć ceny paliw na stacjach, jest szansa na dalszą stabilizację wskaźnika CPI w ujęciu rocznym. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że od września inflacja zacznie ponownie przyspieszać ze względu na rosnące ceny żywności oraz surowców energetycznych.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Nie żyje syn Jakuba Rzeźniczaka. Wraz z Magdaleną Stępień od kilku miesięcy walczyli o jego życie

  • ZUS przygotował indywidualne prognozy emerytalne. Będzie jeszcze mniej pieniędzy dla przyszłych seniorów

  • Mateusz Morawiecki kreśli optymistyczne wizje. Złożył kluczową obietnicę, chodzi o niezależność gazową

Źródło: money.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Początek października, a ceny prądu już ostro w górę. Internauta porównał rachunki za prąd z ostatnich miesięcy i złapał się za głowę

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Trzaskowski: "Poziom bezczelności pana premiera Jacka Sasina przekroczył już wszelkie granice"

Czytaj więcej >
Idabel Police Department

Wiadomości

USA. Zabiła ciężarną kobietę i wycięła z brzucha jej dziecko. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Władimir Putin dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Dyktator znów zadrwił z międzynarodowego prawa

Wiadomości

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. "Działa na rzecz rozpadu NATO"

Czytaj więcej >
SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News

Wiadomości

Władimir Putin zlecił przejęcie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dekret został podpisany

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat ws. pogrzebu Jerzego Urbana

Czytaj więcej >