Goniec.pl > Polska > Inflacja w lipcu. GUS opublikował wstępne dane dotyczące drożyzny w Polsce
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 29.07.2022 13:01

Inflacja w lipcu. GUS opublikował wstępne dane dotyczące drożyzny w Polsce

pieniądze
Iberion.pl

Główny Urząd Statystyczny opublikował niepokojące dane dotyczące sytuacji gospodarczej w kraju. Choć tempo wzrostu cen - zgodnie z prognozami, zacznie spadać, to inflacja wciąż utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. W najbliższym czasie Polska nie stanie się rajem dla mieszkańców.

Inflacja w Polsce. GUS przedstawił wskaźniki

Jak informuje GUS, inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. w skali roku. W lipcu, choć wszyscy odczuwaliśmy boleśnie jej skutki, to wedle danych urzędu, ceny nie rosły szybciej. Inflacja konsumencka, w skrócie oznaczana jako CPI (Consumer Price Index), w lipcu wzrosła o 15,5 proc. rok do roku.

Wskaźnik CPI szacowany jest na podstawie zmian ceny określonego koszyka dóbr podstawowych, spełniających potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego.

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% (wskaźnik cen 115,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4) - przekazał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Z danych wynika, że w skali miesiąca wzrost cen paliwa nieco zwolnił, choć nadal utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi 36,8% w porównaniu do ubiegłego roku. Z analizy urzędu wynika, że inflację napędzają rosnące ceny nośników energii (36 proc. rok do roku) i żywności (15 proc. wzrost cen w skali roku).

Czy to oznacza wyhamowanie inflacji i nadchodzące "lepsze czasy"? Jeszcze przed publikacją danych GUS ekonomista banku PKO Piotr Bujak w rozmowie z PAP mówił, że to właśnie lipcowy odczyt będzie stanowił szczyt inflacji, a w kolejnych miesiącach ceny nadal będą rosły, ale nieco wolniej. Podobną tezę postawili ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekspertów spowolnienie inflacji może sugerować wyczerpywanie się możliwości przerzucania rosnących kosztów produkcji na ceny detaliczne. Dodają, że dane te wpisywać się będą w scenariusz coraz bliższego szczytu inflacji w tym roku.

W sierpniu, o ile nie zaczną ponownie rosnąć ceny paliw na stacjach, jest szansa na dalszą stabilizację wskaźnika CPI w ujęciu rocznym. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że od września inflacja zacznie ponownie przyspieszać ze względu na rosnące ceny żywności oraz surowców energetycznych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Tagi: inflacja