Goniec.pl
Pixabay/PhotoMIX-Company

Pixabay/PhotoMIX-Company

Emerytury - limity 2022. Kiedy ZUS może zawiesić wypłacanie świadczeń?

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Emerytura nie zawsze jest na tyle wysoka, by umożliwić świadczeniobiorcy utrzymanie na godziwym poziomie. Wielu seniorów decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy, która nierzadko stanowi podstawowe źródło dochodu w jego gospodarstwie domowym. Żeby nie stracić emerytury, trzeba pamiętać, że od września bieżącego roku limity dotyczące dodatkowego wynagrodzenia zostaną zmniejszone.

Na mocy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wysokość przysługującej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu, lub prawo do tych świadczeń zawieszeniu w przypadku osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu.

pilne

Tragiczny wypadek w Warszawie. Tramwaj ciągnął 4-letniego chłopca po torowisku, dziecko nie przeżyło

CZYTAJ DALEJ

Emerytury - limity 2022. Kiedy ZUS może zawiesić wypłacanie emerytur?

Pilnować wysokości dodatkowych dochodów powinny przede wszystkim osoby, które są na wcześniejszej emeryturze. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

Bez ograniczeń mogą dorabiać również niektórzy renciści. Mowa o osobach, które pobierają świadczenia dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, lub których niezdolność do pracy powiązana jest ze służbą wojskową. W przypadku, gdy renta rodzinna jest wyższa od potencjalnej emerytury, przysługującej po ukończeniu wieku emerytalnego, również można zarabiać bez ograniczeń.

W pozostałych przypadkach świadczenie ulegnie zmniejszeniu w przypadku, gdy przychód brutto emeryta przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156,25 zł, czyli o ponad 75 zł miesięcznie mniej niż w poprzednim kwartale. Oznacza to, że limity dla dorabiających emerytów spadną we wrześniu, październiku i listopadzie.

Od 1 września do 30 listopada 2022 r. uzyskanie dochodu powyżej 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy będzie oznaczało zmniejszenie emerytury. Z kolei dochody brutto przekraczające 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy będą wiązały się z utratą świadczenia.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

  • Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Ekspert stawia na jedną przyczynę, to bardzo powszechna choroba

  • "Wiadomości" bezczelnie zignorowały temat skażenia Odry. Informacja o katastrofie trwała 55 sekund

Źródło: Goniec.pl

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

Wiadomości

Polacy wskazali, kto powinien stać na czele PiS. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie była tak zagrożona

Czytaj więcej >

Wiadomości

Radosław Sikorski zamieścił wpis nt. wycieków na Bałtyku. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę

Czytaj więcej >
By News Oresund - 20190614 Folkemodet Bornholm Mette Frederiksen Socialdemokratiet 0285, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83849599

Wiadomości

Premier Danii zabrała głos ws. wycieku z Nord Stream. "To były celowe działania, to nie był przypadek"

Czytaj więcej >
krzys16/Pixabay

Wiadomości

Tuż przed Wszystkimi Świętymi zabraknie zniczy? Producent: "Nie warto zwlekać"

Czytaj więcej >
Krystian Maj/KPRM

Wiadomości

Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki: "Mamy do czynienia z aktem sabotażu"

Czytaj więcej >
Russia government organization

Wiadomości

Pseudoreferenda w Ukrainie. Ujawniono częściowe wyniki

Czytaj więcej >