Emerytura niższa za karę dla tych seniorów. Skarbówka jest bezwzględna
Wielu seniorów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich emerytura może zostać drastycznie pomniejszona w związku z abonamentem RTV. Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówią jasno, a skarbówka nie będzie miała w tych przypadkach żadnej litości. O tym trzeba pamiętać, aby nie stracić na emeryturze.
Emerytura niższa za karę. Skarbówka ma do tego prawo
Mimo iż od dawna mówi się o tym, że abonament RTV może zostać zlikwidowany, to przynajmniej do 2026 roku prawdopodobnie będzie dalej obowiązywał. Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła stawki opłat, jakie obowiązywać będą w przyszłym roku. Dobra wiadomość jest taka, że nie ulegają one zmianie względem 2024 roku i pozostają na niezmienionym poziomie. To oznacza kwoty 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radio i 8,70 zł za samo radio.
Okazuje się, że znaczna część Polaków, w tym emerytów, regularnie nie opłaca abonamentu RTV. Tak wynika z danych KRRiT. To może się skończyć przykrymi konsekwencjami, z których nie wszyscy zdają sobie nawet sprawę. Uważać powinni zwłaszcza emeryci.
Nie żyję dwie osoby. Z Polski napływają druzgocące wieściNie zapłacisz abonamentu na czas? Konsekwencje mogą być opłakane
Kontrole opłacania abonamentu RTV przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej. Opłaty standardowo należy uiszczać do 25. dnia miesiąca, jeśli płacimy w ratach miesięcznych. Dobrym rozwiązaniem, które gwarantuje spore oszczędności, jest zapłata abonamentu za cały rok z góry. Więcej o kwotach, które można zaoszczędzić w związku z takim działaniem, pisaliśmy TUTAJ.
Co w przypadku nieopłacenia abonamentu na czas? Zapominalskich czekają poważne konsekwencje. Uważać powinni zwłaszcza emeryci, ponieważ ich świadczenie może ulec zmianie. Skarbówka ma do tego prawo, wyjaśniamy.
ZOBACZ: Rząd wycofuje się z pomysłu PiS. Istotna zmiana w temacie emerytur
Emerytura tych osób może być pomniejszona, zasady są jasne
W przypadku nieopłacania abonamentu RTV na zarejestrowany sprzęt powinniśmy liczyć się z konsekwencjami. Poczta Polska wysyła dłużnikom wezwanie do zapłaty, a po jego otrzymaniu, mamy tydzień na uregulowanie należności. Jeśli tego nie zrobimy, skarbówka przejdzie do kolejnego kroku. W przypadku emerytów może się to wiązać nawet z pomniejszeniem emerytury. Skarbówka może ściągać część świadczenia tak długo, aż całe zadłużenie zostanie uregulowane.
Przepisy mówią jasno, że w przypadku zadłużenia, skarbówka może ściągnąć pieniądze z emerytury, pensji, rachunku bankowego czy obligacji.
Warto pamiętać jednak, że nie wszyscy seniorzy muszą obowiązkowo opłacać abonament. Wielu z nich jest w uprzywilejowanej pozycji. Mowa o osobach:
- które ukończyły 75 lat,
- zaliczane są do I grupy inwalidzkiej,
- są inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- ukończyły 60 lat i mają emeryturę, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.
W grudniu w związku ze świętami Bożego Narodzenia opłat należy dokonać nieco wcześniej niż zazwyczaj. Powinniśmy być spokojni, jeśli wykonamy je do 23 grudnia. Jest to ostatni przedświąteczny dzień pracujący.