Rząd wycofuje się z pomysłu PiS. Istotna zmiana w temacie emerytur
Rząd podjął decyzję. Już w pierwszym kwartale 2025 roku ma zostać przyjęty projekt o uchyleniu Centralnej Informacji Emerytalnej. Co to oznacza dla seniorów? Idea ta, stworzona jeszcze za rządów PiS miała na celu m.in. poprawę świadomości społeczeństwa w kwestii emerytur i oszczędności.
Szykuje się istotna zmiana dla emerytów
Ministerstwo Cyfryzacji zamierza uchylić ustawę o stworzeniu Centralnej Informacji Emerytalnej. Przypomnijmy, że CIE stworzone jeszcze za czasów poprzedniego rządu miało na celu poprawę świadomości Polaków w zakresie emerytur oraz zachęcanie do efektywnego oszczędzania na swoją przyszłość. Rząd zamierza zlikwidować ten projekt, podając konkretne argumenty.
ZOBACZ: Nie żyję dwie osoby. Z Polski napływają druzgocące wieśc
"Zagrożenie dla zdrowia". Action alarmuje, trzeba koniecznie zwrócić ten produktWażne zmiany dla emerytów, rząd wycofuje się z CIE
Jak podkreślono, CIE wiąże się z dużymi kosztami, czego nie przewiduje przyjęty niedawno budżet na rok 2025. Wydatki byłby niewspółmierne do ewentualnych korzyści, a przy tym założony cel nie byłby do końca realizowany.
Potencjalne korzyści dla ogółu obywateli wydają się być niewystarczające, głównie ze względu na szacowany stosunkowo nieduży poziom wykorzystania systemu CIE przez obywateli - przekazano w uzasadnieniu.
Centralna Informacja Emerytalna dodatkowo miała wymagać od użytkowników kompetencji cyfrowych, które zapewne wykluczyłyby część osób z dostępu do CIE. Projekt uchylenia idei jeszcze poprzedniego rządu ma zostać przyjęty w I kwartale 2025 roku. Co to oznacza dla emerytów?
ZOBACZ: "Nie zbieramy pieniędzy". Zaskakująca decyzja parafii ws. kolędy
Rząd zamierza wycofać się z pomysłu CIE
Centralna Informacja Emerytalna pierwotnie miała zbierać najważniejsze informacje i aktualizować na bieżąco bazę danych kont znajdujących się w systemach ZUS i KRUS. Dodatkowo informować Polaków o stanie ich oszczędności emerytalnych. Seniorzy mogliby czytelnie i w łatwy sposób w jednym miejscu dowiadywać się m.in. o możliwej wysokości swoich przyszłych emerytur.
Utrzymanie programu budowy CIE nie przynosi rzeczywistej wartości dla obywatela, generuje natomiast wysokie koszty dla budżetu państwa oraz nie spełnia oczekiwań co do poprawy świadomości emerytalnej i zachęty do efektywnego oszczędzania na przyszłość - podsumowuje ministerstwo cyfryzacji.
Resort finansów informował, że działania w zakresie edukacji Polaków w kontekście emerytur prowadzi już m.in. ZUS. Wcześniej jednak, zwolennicy wprowadzenia CIE podkreślali, że informacje prezentowane są zazwyczaj w różnej formie i nie są zebrane całościowo, w pigułkę niezbędnej wiedzy, bez konieczności zwracania się do wielu instytucji.
ZOBACZ: Zacznie się już w najbliższych godzinach. IMGW alarmuje o śnieżycach i wichurach