Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emeryci pobledli z wrażenia. ZUS potwierdził, co stanie się w lutym z ich pieniędzmi
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.02.2024 23:00

Emeryci pobledli z wrażenia. ZUS potwierdził, co stanie się w lutym z ich pieniędzmi

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytura na konta wszystkich uprawnionych do pobierania tego świadczenia wpływa co miesiąc w odgórnie określonym terminie. Harmonogram wypłat to ustalone daty, jednak ZUS dostosowuje je do bieżącej sytuacji. W związku z tym w lutym wielu emerytów może się mocno zdziwić. Ich pieniądze przyjdą w zupełnie innych terminach. 

Emeryci mogą się zdziwić. ZUS nie wypłaci świadczeń w tym terminie

ZUS wypłaca emerytury wszystkim uprawnionym zawsze w 7 konkretnych terminach w ciągu miesiąca. Wyjątkiem są sytuacje, gdy daty przypadają na święta i dni wolne od pracy. W lutym 2024 niektórzy emeryci mogą się mocno zdziwić, sprawdzając stan konta w terminie, w którym zazwyczaj na ich bankowych rachunkach pojawiała się ustalona kwota.

W obecnie trwającym miesiącu wypłata świadczenia przez ZUS przesunie się. Wszystko w związku z faktem, że odgórnie ustalone terminy wypłat wypadają w lutym w dni wolne od pracy - w tym przypadku w weekend.

Rząd ma pilny komunikat do Polaków. W piątek ważna usługa zostanie wyłączona

Harmonogram wypłat emerytur w lutym 2024 będzie nieco inny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w lutym 2024 w przypadku dwóch odgórnie ustalonych terminów wypłaty będzie zmuszony przelać pieniądze na konta uprawnionych do poboru świadczenia wcześniej, w najbliższy możliwy dzień powszedni.

ZOBACZ: Te świadczenia z ZUS wzrosną już od marca. Beneficjenci mogą szykować portfele, znamy wyliczenia

Seniorzy, którzy pieniądze otrzymują zwykle w 10. dzień miesiąca oraz 25. dzień miesiąca mogą spodziewać się wcześniejszych pieniędzy na koncie. Tak przedstawia się harmonogram wypłat emerytur w lutym 2024:

  • 1. dzień miesiąca - czwartek,
  • 5. dzień miesiąca - poniedziałek,
  • 6. dzień miesiąca - wtorek,
  • 10. dzień miesiąca - sobota (wypłata nastąpi w piątek 9 lutego),
  • 15 dzień miesiąca - czwartek,
  • 20. dzień miesiąca - wtorek,
  • 25. dzień miesiąca - niedziela (wypłata nastąpi w piątek 23 lutego).

Jak ZUS wybiera terminy wypłat emerytur?

ZUS wybiera termin wypłaty emerytur na podstawie liczby świadczeń wypłacanych danego dnia, oraz czasu, w jakim napływają składki emerytalne. Warto jednocześnie podkreślić, że dany termin wypłaty świadczenia uprawniony do jego odbioru może wybrać osobiście. ZUS może przychylić się do zmiany pod warunkiem, że złożony wniosek o wybór innej daty zawierał będzie odpowiednie argumenty.

ZOBACZ: Kontrolerzy zapukają do drzwi. Komunikat dla mieszkańców nie pozostawia złudzeń

Zakład może rozpatrzyć taki wniosek pozytywnie, gdy na składającym ciąży obowiązek dokonywania wpłat na cele, o z góry określonych terminach wpłat np. alimenty.