Goniec.pl
Szczepienia przeciwko COVID-19

https://unsplash.com/@stevencornfield

Duże zmiany w programie szczepień. Już dzisiaj dojdzie do ogłoszenia decyzji

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

We wtorek 30 marca na oficjalnej konferencji prasowej przedstawione zostaną zmiany ogólnopolskiego programu szczepień na drugi kwartał tego roku. Omawiać będzie je premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rzą

RMF FM dotarło do informacji mówiących, jakie zmiany pojawią się w ogólnopolskim programie szczepień przeciwko COVID-19. Mają one zostać ogłoszone we wtorek, 30 marca po godz. 15:00 na specjalnej konferencji prasowej, w której udział wezmą premier Mateusz Morawiecki oraz minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Nieoficjalnie: zmiany w programie szczepień

Według nieoficjalnych wciąż doniesień nowe elementy programu uwzględniać mają odejście od szczepień konkretnych grup, a takie uruchomienie szczepień masowych. Pierwsze zapisy na szczepienia dla chętnych mogą wystartować już pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Priorytetem jest dokończenie szczepienia grup, które już rozpoczęły przyjmowanie preparatów jako osoby z etapu pierwszego, np. ludzi powyżej 60 roku życia. Następne będzie przejście do kolejnego etapu.

Według informacji, którymi dzieli się RMF FM, wszystko wskazuje na to, że otwarte zapisy prowadzone będą według dat urodzenia. W tym modelu na dwa-trzy dni otwierane byłyby okienka dla konkretnego rocznika. W tej sposób już pod koniec maja na szczepienia mogliby zapisywać się pierwsi 40-latkowie.

Terminy szczepień będą oczywiście uzależnione od dostępności preparatów, a także liczby chętnych wzięcia w nich udziału z poszczególnych grup wiekowych.

Masowe szczepienia w Polsce

Drugim ważnym elementem zmian ma być wprowadzenie masowych szczepień, które będą odbywać się nie tylko w szpitalach czy przychodniach. Wynika to z obaw, że standardowe punkty szczepień będą przeciążone. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że procedury będą odbywać się również w aptekach, szkołach, ośrodkach kultury, a nawet zakładach pracy.

W poniedziałek wieczorem, 29 marca przekroczono w Polsce próg 2 milionów osób, które zaszczepione zostały dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.

Nowe obostrzenia do 9 kwietnia

W związku z ciągle rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń koronawirusem, od soboty, 27 marca obowiązują nowe obostrzenia ogłoszone przez polskie władze. Wstępnie obowiązywać będą do 9 kwietnia, a więc również w trakcie Wielkanocy. Wśród nowych restrykcji znajduje się: zamknięcie żłobków i przedszkoli (z wyłączeniem dzieci służb i medyków), wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych (powyżej 2 tys. m2), a także salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Wśród ciągle obowiązujących restrykcji znajdują się: zamknięcie galerii handlowych (z wyłączeniem aptek, drogerii, sklepów spożywczych oraz saloników prasowych), pływalni, basenów i obiektów sportowych (z wyłączeniem sportu zawodowego), a także instytucji kultury (kina, teatry, muzea, galerie sztuki).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródła: RMF FM

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >