Goniec.pl
duda

Piotr Molecki/East News

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

27 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda uda się dziś do Paryża na robocze spotkanie z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy będą dotyczyły współpracy gospodarczej, energetyki jądrowej oraz praworządności. Paryż jest bowiem gorącym orędownikiem zażegnania sporu Warszawy z Brukselą.

Wizyta Andrzeja Dudy we Francji planowana była od kilku tygodni. Jak informuje "Polskie Radio", początkowo do rozmowy między przywódcami miało dojść telefonicznie, jednak finalnie zdecydowano o bezpośrednim spotkaniu z uwagi na szereg tematów wymagających poruszenia.

Kurtyka

Dymisja w rządzie Mateusza Morawieckiego

CZYTAJ DALEJ

Energetyka jądrowa i współpraca wojskowa

Środowe spotkanie obu prezydentów w Pałacu Elizejskim zacząć się ma o godzinie 13. Polski przywódca chce przede wszystkim skupić się na kwestiach zacieśniania współpracy gospodarczej z Francją oraz wspólnych działaniach w ramach Unii Europejskiej.

Ważnym punktem będzie z pewnością dyskusja o energetyce jądrowej. W lipcu w Warszawie swoje biuro otworzył eksportujący technologie atomowe francuski EDF. Choć rozmowy w tej sprawie toczą się już z Amerykanami, rząd rozważa dywersyfikację i częściową europeizację źródeł energii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dwa tygodnie temu EDF zaoferował wstępnie Polsce budowę od czterech do sześciu bloków jądrowych za 150-220 mld zł, przy czym pierwszy z nich mógłby ruszyć już w 2033 r.

Ponadto, przywódcy porozmawiają o współpracy wojskowej i ochronie granic UE. Polska od czasu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego z zaangażowaniem porusza temat bezpieczeństwa na unijnych granicach. W tle pozostaje także oferta wsparcia wojskowego dla francuskich operacji antyterrorystycznych i antyrebelianckich w Afryce, jaką Andrzej Duda złożył w sierpniu br.

Francja poruszy temat praworządności

Dla Francji najważniejszym tematem będzie z pewnością kwestia praworządności i konfliktu w tym zakresie na linii Warszawa - Bruksela. Macron opowiada się za jak najszybszym rozwiązaniem sporu, jednak nie ułatwia mu tego sytuacja polityczna w kraju.

W przyszłym roku we Francji odbędą się wybory prezydenckie, w których głowa państwa będzie ubiegała się o reelekcję. Wielu kandydatów stoi na stanowisku, że Paryż powinien pójść śladem Polski i zaznaczyć swoją suwerenność prawną przed TSUE, co nie do końca jest na rękę Macronowi. Pogląd ten zyskuje jednak dużą popularność wśród obywateli.

W styczniu 2022 roku Francja obejmie zaś prezydencję w Unii Europejskiej. Jeśli konflikt Polski z KE dalej będzie trwał, na co wszystko wskazuje, niełatwe pogodzenie zwaśnionych stron stanie się jednym z wyzwań Macrona.

Polska oczekuje, że po dzisiejszych rozmowach podejście do naszej polityki złagodnieje i Francuzi przychylniejszym okiem spojrzą na kwestie praworządności nad Wisłą. Takie przewidywania nie są zresztą bezzasadne. Pałac Elizejski może nie chcieć zaostrzać stanowiska wobec Polski, by ta kupiła francuskie technologie.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta.pl, gazetaprawna.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Rzecznik KEP o mszach świątecznych. "Bezpieczeństwo wiernych będzie bardzo ważne"

Czytaj więcej >
ciało migranta znaleziono przy granicy litewsko-białoruskiej

Wiadomości

Ciało migranta znalezione na granicy białorusko-litewskiej

Czytaj więcej >
7. Dzień Tygodnia

Wiadomości

Poseł PiS zagroził Joannie Scheuring-Wielgus pozwem sądowym

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

O. Rydzyk mówił o "duchowym" systemie immunologicznym

Czytaj więcej >
Tusk

Wiadomości

SE: Polacy nie chcą, by Tusk ustąpił ze stanowiska szefa PO

Czytaj więcej >
TVP Info

Wiadomości

Dariusz Joński opuścił studio "Woronicza 17" w trakcie trwania programu

Czytaj więcej >