Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność
Prezydent Andrzej Duda uda się dziś do Paryża na robocze spotkanie z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy będą dotyczyły współpracy gospodarczej, energetyki jądrowej oraz praworządności. Paryż jest bowiem gorącym orędownikiem zażegnania sporu Warszawy z Brukselą.
Wizyta Andrzeja Dudy we Francji planowana była od kilku tygodni. Jak informuje "Polskie Radio", początkowo do rozmowy między przywódcami miało dojść telefonicznie, jednak finalnie zdecydowano o bezpośrednim spotkaniu z uwagi na szereg tematów wymagających poruszenia.
Energetyka jądrowa i współpraca wojskowa
Środowe spotkanie obu prezydentów w Pałacu Elizejskim zacząć się ma o godzinie 13. Polski przywódca chce przede wszystkim skupić się na kwestiach zacieśniania współpracy gospodarczej z Francją oraz wspólnych działaniach w ramach Unii Europejskiej.
Ważnym punktem będzie z pewnością dyskusja o energetyce jądrowej. W lipcu w Warszawie swoje biuro otworzył eksportujący technologie atomowe francuski EDF. Choć rozmowy w tej sprawie toczą się już z Amerykanami, rząd rozważa dywersyfikację i częściową europeizację źródeł energii.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Dwa tygodnie temu EDF zaoferował wstępnie Polsce budowę od czterech do sześciu bloków jądrowych za 150-220 mld zł, przy czym pierwszy z nich mógłby ruszyć już w 2033 r. Ponadto, przywódcy porozmawiają o współpracy wojskowej i ochronie granic UE. Polska od czasu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego z zaangażowaniem porusza temat bezpieczeństwa na unijnych granicach. W tle pozostaje także oferta wsparcia wojskowego dla francuskich operacji antyterrorystycznych i antyrebelianckich w Afryce, jaką Andrzej Duda złożył w sierpniu br.
Francja poruszy temat praworządności
Dla Francji najważniejszym tematem będzie z pewnością kwestia praworządności i konfliktu w tym zakresie na linii Warszawa - Bruksela. Macron opowiada się za jak najszybszym rozwiązaniem sporu, jednak nie ułatwia mu tego sytuacja polityczna w kraju.
W przyszłym roku we Francji odbędą się wybory prezydenckie, w których głowa państwa będzie ubiegała się o reelekcję. Wielu kandydatów stoi na stanowisku, że Paryż powinien pójść śladem Polski i zaznaczyć swoją suwerenność prawną przed TSUE, co nie do końca jest na rękę Macronowi. Pogląd ten zyskuje jednak dużą popularność wśród obywateli.
W styczniu 2022 roku Francja obejmie zaś prezydencję w Unii Europejskiej. Jeśli konflikt Polski z KE dalej będzie trwał, na co wszystko wskazuje, niełatwe pogodzenie zwaśnionych stron stanie się jednym z wyzwań Macrona.
Polska oczekuje, że po dzisiejszych rozmowach podejście do naszej polityki złagodnieje i Francuzi przychylniejszym okiem spojrzą na kwestie praworządności nad Wisłą. Takie przewidywania nie są zresztą bezzasadne. Pałac Elizejski może nie chcieć zaostrzać stanowiska wobec Polski, by ta kupiła francuskie technologie.
Prezydent @AndrzejDuda uda się jutro z roboczą wizytą do Paryża, gdzie będzie rozmawiał z Prezydentem Francji @EmmanuelMacron. Wśród tematów: współpraca polsko-francuska w kwestiach gospodarczych, energetycznych, bezpieczeństwa oraz ochrony granic #UE. https://t.co/aPPFkimuka pic.twitter.com/1oPJOQZR8U
— Biuro Polityki Międzynarodowej (@BPM_KPRP) October 26, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Gazeta.pl, gazetaprawna.pl