Goniec.pl
donald tusk

Piotr Molecki/East News

Koalicja Obywatelska traci wyborców. Wirtualna Polska opublikowała sondaż

14 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Zła wiadomość dla Donalda Tuska. Jego efekt wyraźnie mija, a wyborcy nie dają szans na odbicie władzy z rąk Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja Obywatelska od dawna nie notowała tak słabych wyników, podczas gdy Zjednoczona Prawica wciąż umacnia się na pozycji lidera.

Posłowie Platformy Obywatelskiej liczyli, że powrót Donalda Tuska do krajowej polityki będzie typowym "game-changerem". Rzeczywiście, początkowy entuzjazm udzielił się także wyborcom, którzy chętniej deklarowali poparcie partii, na której czele stanął były premier. Jak się jednak okazuje, radość była przedwczesna, na co wskazują najnowsze wyniki sondaży.

aktorka

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk, gwiazda filmu "Kogel-mogel"

CZYTAJ DALEJ

Koalicja Obywatelska traci wyborców

Wirtualna Polska właśnie opublikowała najnowszy sondaż, który przeprowadzono 10 września 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Wyniki wskazują, że gdyby wybory odbyły się w przyszłą niedzielę, na przekroczenie progu wyborczego mogłoby liczyć sześć ugrupowań politycznych.

Na pozycji lidera wciąż utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami, notując wynik 36,4 proc. To o 2,2 pkt proc. więcej w porównaniu z sierpniem tego roku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Koalicja Obywatelska utrzymałaby drugie miejsce z poparciem 22,3 proc. ankietowanych. Mimo iż to o wiele więcej niż przed przybyciem Donalda Tuska, zauważalny jest trend spadkowy. W sierpniu bowiem ugrupowanie miało wynik o 5,3 pkt proc. lepszy.

Trzecie miejsce dalej zajmuje Polska 2050. Na partię Szymona Hołowni zagłosowałoby 9,2 proc. Polaków. Tuż za podium jest Konfederacja z wynikiem 8,8 proc., a następnie Lewica - 6,8 proc. oraz PSL - 5,2 proc.

Odpowiedzi na pytanie nie potrafiło udzielić 11,3 proc. ankietowanych, a frekwencja wyniosłaby 53,7 %.

Strategia Tuska nie działa

Donald Tusk, wracając na rodzime podwórko przyjął określoną strategię, która zwiastować miała odrodzenie się Platformy Obywatelskiej. Z założenia polityk chciał stopniować napięcie i narzucać tematy w debacie publicznej, do których miałaby odnosić się władza.

Swoje pierwsze przemówienie oparł o krytykę rządów PiS i punktowanie nieudanych przedsięwzięć. Rządzącym zarzucał nie tylko nieudolność w programie szczepień, ale i przejęcie Telewizji Publicznej, nepotyzm, rozpasanie, rosnąca inflację oraz ograbianie Polaków pod płaszczykiem "Polskiego Ładu".

Początkowo taka strategia sprawdzała się bardzo dobrze. W wyborcach Koalicji Obywatelskiej wróciła wiara na odsunięcie PiS od władzy. Donald Tusk był w ofensywie, jednak wraz z końcem wakacji skończył się także dobry czas dla Platformy.

Oczywiście, spadek w sondażu jest tylko ostrzeżeniem i to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z lawinowym spadkiem pokażą najbliższe miesiące. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że Tusk przeżywać musi trudne chwile.

Jak naprawdę nazywają się polskie gwiazdy? Przy 5. pytaniu można paść z wrażenia

Pytanie 1 z 5

Prawdziwe nazwisko Borysa Szyca to...

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Lech Wałęsa zamieścił niepokojący wpis. "Spotkanie z kolegami, może ostatnie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ryszard Czarnecki wygwizdany na meczu Polska - Słowenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Andrzej Duda przekazał właśnie wiadomość. Polski generał objął ważną funkcję w NATO

Czytaj więcej >
uwaga na podejrzane numery

Wiadomości

Oszuści z zagranicy wydzwaniają pod różnymi numerami. Odebranie połączenia może słono kosztować

Czytaj więcej >
mężczyzna próbował uprowadzić 5-latkę

Wiadomości

Katowice: Próbował uprowadzić 5-latkę z placu zabaw, sąd go wypuścił

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >