Dla męża zrezygnowała z pracy, mocno krytykuje Kościół. To ona może zostać Pierwszą Damą
Przed nadchodzącymi wyborami tylko jedno jest pewne: jako że Andrzej Duda nie może ubiegać się o kolejną kadencję, będziemy mieli nową Parę Prezydencką. Dziennikarze Onetu przyjrzeli się sylwetce Małgorzaty Trzaskowskiej, żonie kandydata Koalicji Obywatelskiej. W jej życiorysie nie brakuje ciekawych zwrotów akcji.
Kim jest Małgorzata Trzaskowska
Jak czytamy w Onecie, Małgorzata Trzaskowska, żona Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, pochodzi z Rybnika i jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Para poznała się w 1997 roku podczas studiów w Natolinie, a w 2002 roku wzięli ślub. Mają dwoje dzieci. Małgorzata pracowała w warszawskim ratuszu, ale zrezygnowała z pracy, gdy jej mąż zwyciężył w wyborach na prezydenta Warszawy.
Jest zaangażowana w sprawy społeczne, w ostatnich latach aktywnie uczestniczyła w demonstracjach w obronie konstytucji oraz praw kobiet. W mediach zrobiło się o niej głośno, gdy zdecydowała się nie posyłać dzieci na lekcje religii, a syna do komunii, krytykując postawę Kościoła wobec politycznych i społecznych wyzwań.
Awantura na miesięcznicy smoleńskiej. Tłum ruszył na auto Kaczyńskiego, policja w akcji Historyczny triumf Republiki. Takiego wyniku nikt się nie spodziewałTrzaskowska: Kościół nie zdał egzaminu
Co o postawie Kościoła katolickiego mówiła żona Rafała Trzaskowskiego?
Kościół nie zdał egzaminu, gdy PiS atakował sądy czy prawa kobiet, gdy protestowali niepełnosprawni czy mamy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dlatego nie wysłałam Stasia na komunię i nasze dzieci nie chodzą już na religię. Widzę też, że wielu znajomych wokół nas zerwało relacje z Kościołem. A ci, którzy je utrzymują, robią to często tylko z powodu presji starszego pokolenia - powiedziała w wywiadzie dla “Vogue”
W przeciwieństwie do obecnej Pierwszej Damy Agaty Dudy, Małgorzata Trzaskowska zabiera głos w najważniejszych tematach społecznych. Kilka lat temu w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podkreśliła chęć zaangażowania się w kwestie ważne dla kobiet, ochronę środowiska oraz poprawę stanu edukacji. Zaznaczyła również, że Pierwsza Dama powinna otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę.
Żona Trzaskowskiego krytycznie o referendum ws. aborcji
Z kolei jednym z wywiadów - udzielonym “Wysokim Obcasom” już po przegranych przez jej męża wyborach w 2020 r., deklarowała: - Dla mnie koniec kampanii nie jest końcem mojej działalności, jest jej początkiem.
Szkoła? Trzeba zacząć od zmniejszenia podstawy programowej. Niepełnosprawni? To absurd, żeby matki, które pobierają zasiłek na opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi, nie mogły pracować. Trzeba wydłużyć urlopy dla kobiet - mówiła Małgorzata Trzaskowska.
Przypomnijmy, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów w pierwszej turze, druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.