Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czy inflacja zacznie spadać? Wiceminister finansów zdradza szczegóły
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 12.12.2022 13:43

Czy inflacja zacznie spadać? Wiceminister finansów zdradza szczegóły

piotr katkowski wiceminister finansów
Pawel Wodzynski/East News

Piotr Patkowski jest wiceministrem finansów, jednak jego nazwisko nie będzie zbyt dobrze kojarzyć się Polakom. W jednym z ostatnich wywiadów rozpostarł przed nami złowróżbne wizje kolejnego ataku inflacji, który czeka nas na początku przyszłego roku. Polityk oprócz tych ponurych przypuszczeń znalazł skromne światełko w tunelu. Co czeka nas w przyszłym roku?

Inflacja w styczniu i lutym. Polacy znów zacisną pasa?

Piotr Patkowski w rozmowie z portalem Interia odpowiedział na szereg pytań dotyczących tego, co od ponad roku spędza rodakom sen z powiek – galopujące w zastraszającym tempie ceny niemal wszystkich produktów.

Czy Polacy znów będą zmuszeni zaciskać pasa? Wiceminister finansów ocenił, że to będzie dotyczyć raczej szczebla budżetu centralnego. Nie omieszkał docenić przy tym starań, jakie w celu osłonięcia Polaków przed skutkami inflacji poczynił Mateusz Morawiecki. Gdy jednak został spytany o to, jakiej inflacji możemy spodziewać się na początku przyszłego roku, nie miał dobrych wiadomości:

- Styczeń jest często nazywany najtrudniejszym miesiącem pod względem gospodarczym. Każdego roku właśnie w styczniu wchodzą nowe ceny administracyjne, a branże usługowe wykorzystują ten miesiąc na waloryzację cen. W styczniu i w lutym inflacja będzie pewnie jeszcze wyższa niż w październiku, gdy zanotowaliśmy inflacyjny szczyt – ekspercko wyjaśnił.

Piotr Patkowski dodał także, że w tym okresie inflacja prawdopodobnie przekroczy 19 procent. Na szczęście od marca nie widzi już przyszłości w tak ciemnych barwach. Trzeci miesiąc 2023 roku będzie według niego okresem silnej dezinflacji, czyli wolniejszego wzrostu cen:

- Wtedy w pełni zaczną działać tarcze osłonowe; zaczniemy też odczuwać skutki podnoszenia stóp procentowych, działania Narodowego Banku Polskiego będą już wtedy widoczne. Na początek dezinflacji wpłynie też ustabilizowanie światowych wskaźników makroekonomicznych. Obserwujemy już globalne spadki cen żywności. Gospodarki powoli przystosowują się do tej trudnej sytuacji – mówił w rozmowie z Interią.

Inflacja w 2023 roku. Co podrożeje najbardziej?

Wiceminister finansów odpowiedział także na pytanie dotyczące produktów, których podwyżki najbardziej dadzą się we znaki kupującym. Niestety, wśród nich wymienił żywność, jednocześnie zauważając tendencje, której dotyczą jej na rynku światowym oraz inne czynniki, które na to wpływają.

- Pamiętajmy też o czynniku sezonowym. Zima jest okresem, gdy ceny żywności są wyższe niż w innych miesiącach. Dlatego przedłużamy zerową stawkę VAT na żywność, co pozwoli w pierwszych miesiącach 2023 roku utrzymać ceny na stabilnym poziomie. Liczymy, że tak, jak to ma miejsce zazwyczaj, lato przyniesie ulgę konsumentom – wyjaśnił.

Piotr Patkowski przestrzegł także, że przeciętny Polak inflację odczuje na pewno w cenach paliw.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi: Inflacja