Goniec.pl > Wiadomości > Czesi masowo przyjeżdżają na zakupy do Polski. Na jednym produkcie mogą tu sporo zaoszczędzić
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.09.2023 16:08

Czesi masowo przyjeżdżają na zakupy do Polski. Na jednym produkcie mogą tu sporo zaoszczędzić

Granica RP
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Czesi ochoczo przekraczają granicę z Polską i chwalą sobie zakupy nad Wisłą. Wszystko przez rosnące ceny w ich kraju. Okazuje się, że spadek cen paliw poniżej 6 zł jest tu dla nich wyjątkową okazją.

Czesi chętnie wybierają się do Polski na zakupy

Doradca gospodarczy premiera Czech Petra Fiali mówił niegdyś do swoich rodaków: “Jeśli martwisz się wysokimi cenami w Czechach, jedź do Polski”. Nasi sąsiedzi mają wiele powodów, dla których opłaca im się przekroczyć granicę w poszukiwaniu pożądanego towaru. Nie dość, że polskie ceny uznają za korzystne, to zachwycają się też różnorodnością i jakością polskich produktów.

- Według ostrożnych szacunków, które mogą być jeszcze bardziej łagodne, jeśli dodam kolejne miliardy na zakupy żywności, zwłaszcza mięsa, a także odzieży czy paliwa, Czesi dołożą do polskiego budżetu około 20 mld koron rocznie (ok. 4 mld zł) i nie jest to kwota bez znaczenia - przekazał w sierpniu Business Insiderowi Lukasz Kovanda, główny ekonomista Trinity Bank.

W ostatnich dniach nasi południowi sąsiedzi przyjeżdżają do Polski w bardzo konkretnym celu. Tym razem nie chodzi o zakupy spożywcze.

Znany architekt odnowił dom Jerzego Połomskiego. "W tym domu nie ma drzwi, są same okna"

Nasi południowi sąsiedzi szturmują polskie stacje benzynowe

W Czechach rosną ceny, a paliwa na stacjach benzynowych w Polsce tanieją. Wieść o tym, że cena za litr w Polsce spadła poniżej 6 zł rozniosła się wśród naszych sąsiadów. To skłania Czechów do tankowania u nas, nawet kosztem dojazdu.

Zdaniem ekspertów od rynku paliwowego w Czechach ceny paliw będą rosły. Dotyczy to przede wszystkim oleju napędowego, co uzasadnia się głównie wzrostem cen ropy naftowej. Paliwo u naszych południowych sąsiadów stopniowo drożeje od końca maja br. Jesienią 2022 roku ceny były jednak jeszcze wyższe.

Czesi mogą zaoszczędzić na litrze benzyny nawet 1,5 zł

Najdroższe paliwa są na stacjach w Pradze. Litr benzyny kosztuje tam średnio 41,60 koron, czyli 7,81 zł. Olej napędowy jest niewiele tańszy.

W Polsce Czesi mogą oszczędzić na litrze 8 koron, czyli aż 1,5 zł. W Internecie publikowane są zdjęcia aktualnych cen na poszczególnych stacjach. Kierowcy napełniają też paliwem kanistry.

Źródło: PAP, Business Insider