Goniec.pl
cmentarz, grob

Iberion

Ceny pogrzebów rosną. Żywiec: Samo wykopanie grobu kosztuje 900 zł

27 Września 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

- Wzrost cen energii może doprowadzić do wzrostu cen usług pogrzebowych - ostrzega Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jeśli branża funeralna nie zostanie włączona do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii, rodziny zmarłych będą ponosić koszta, których nie zrekompensuje zasiłek pogrzebowych. O tym, że kryzys już się rozpoczął, mieli przekonać się już mieszkańcy Żywca w województwie śląskim.

- Sytuacja cenowa na rynkach gazu i energii elektrycznej nie napawa optymizmem. Może doprowadzić do drastycznych wzrostów cen usług świadczonych przez naszą branżę - alarmował przed kilkoma dniami Robert Czyżak, Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Morawiecki

27 września o 18:00 w całej Polsce zawyją syreny. Strażacy oddadzą hołd zmarłemu koledze

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeby będą jeszcze droższe

Jeśli jego przewidywania się spełnią, zasiłek pogrzebowy, który już dziś bywa niewystarczający, nie wystarczy na sfinansowanie nawet najskromniejszego pochówku. W minionych miesiącach koszta związane z przechowywaniem zwłok i ich przygotowaniem do pogrzebu, a także z kremacją, wzrosły średnio o 30-40 procent.

Polska Izba Branży Pogrzebowej zwróciła się do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o dopisanie sektora funeralnego do tzw. koszyka regulowanego. Jeśli nie uzyska zgody, wzrost cen będzie nieunikniony.

Żywiec: "Umieranie nie jest tanie"

Podwyżki już teraz odbijają się na kieszeniach mieszkańców Żywca. Decyzją radnych zmieniono cennik na okolicznym cmentarzu komunalnym. Za wykopanie grobu, które do tej pory kosztowało żałobników 400 zł, trzeba zapłacić już 900 zł.

- Jeżeli ktoś chciałby, żeby grób został nie tylko wykopany i zasypany, ale również otoczony ramką, to cena wzrosła z 500 do 1050 złotych. Na cmentarzu komunalnym w Żywcu trzeba płacić niemal za wszystko, nawet za pożyczenie drewnianego krzyża. W tym przypadku cena również wzrosła - z 20 do 22 złotych - relacjonował reporter Polsat News Michał Mitoraj.

Burmistrz miasta Antoni Szlagor tłumaczy, że zwiększone ceny wynikają z rosnących cen produktów, usług i energii. - Trzeba dbać o cmentarz: kosić trawę, wywozić śmieci, trzeba odśnieżać i oświetlać. Zresztą - grób, który ktoś ma zlokalizowany na cmentarzu, to jest opłata za niego na 20 lat. Jeśli tę kwotę się podzieli przez 20 lat i przez miesiące to wiadomo, jaka wychodzi kwota. Ona nawet nie pokrywa kosztów wywozów śmieci - dodaje.

Podobna sytuacja miała miejsce również na jednym z największych cmentarzy parafialnych w Żywcu. - Choć tam cennik nie jest tam tak oficjalny, jak w przypadku cmentarza komunalnego, jest on bardziej uznaniowy. Ale jak powiedzieli mi mieszkańcy miasta, to tam podwyżki są również przeszło 100-procentowe - tłumaczy reporter Polsat News.

fot. Goniec.pl

Gwiazda "Potopu", "Lalki" i "13 posterunku" umarła przez śmiertelną chorobę. Widok jej grobu powoduje łzy

Małgorzata Braunek – gwiazda „Potopu”, „Lalki” i „Domu nad rozlewiskiem”. Zmarła w wieku 67 lat, ale do dziś podziwiamy jej aktorskie dziedzictwo. W trakcie swojej kariery wzbudzała spore kontrowersje. Jak wygląda jej grób? Z jakich ról ją zapamiętamy? Wspominamy największe role Małgorzaty Braunek.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • "Wiadomości" TVP znów uderzyły w konkurencyjne media. Padły poważne oskarżenia

  • Horror na osiemnastce w Chodaczewie, ojciec solenizantki z zarzutami. Usłyszeli głośny huk, chwilę później polała się krew

  • Noworodek z raną ciętą szyi trafił do szpitala w Chojnicach, jego matka ma 14 lat. "Nie ma z nią logicznego kontaktu"

Źródło: Polsat News

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Byliśmy na grobie matki Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół zadziwia

Czytaj więcej >