Goniec.pl > Wiadomości > Bronisław Komorowski wraca do polityki. Powstanie nowa partia
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 13:57

Bronisław Komorowski wraca do polityki. Powstanie nowa partia

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Bronisław Komorowski pełnił funkcję prezydenta w latach 2010–2015, a objął ją po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim. Po przegranych wyborach prezydenckich w 2015 roku Komorowski wycofał się ze sceny politycznej, jednak wszystko wskazuje na to, że obecnie szykuje się do powrotu.

Bronisław Komorowski szykuje się do powrotu na scenę polityczną

Informacje o ewentualnym powrocie Bronisława Komorowskiego do czynnej polityki zaskoczyły wiele osób. Wiadomości te przekazał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski w programie „Śniadanie w Polsat News”, który zapewnił, że trwają rozmowy na temat nowej formuły politycznej.

Według zapowiedzi wicemarszałka Zgorzelskiego rozmowy te zaczną się już w niedzielę, a uczestniczyć w nich mają politycy, którym bliskie są „wartości chadeckie, wspólnota, patriotyzm niewykluczający Unii Europejskiej, a także szacunek dla chrześcijańskiej tradycji”.

- O godz. 16:00, wraz z m.in. prezydentem Komorowskim, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz konserwatywnymi posłami takimi jak Kazimierz Michał Ujazdowski złożymy kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza - przekazał polityk w programie Piotra Witwickiego.

[EMBED-245]

Wymienieni politycy mają dyskutować o „wypełnieniu treścią centrum sceny politycznej”. Jak podkreślił Zgorzelski, jego zdaniem Polsce bardzo potrzebne jest konserwatywne centrum, którego ma obecnie brakować na krajowej scenie politycznej.

Bronisław Komorowski w czasie swojej dotychczasowej kariery politycznej był głównie związany z Platformą Obywatelską, w której od 2006 orku zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego. Od 2007– 2010 roku pełnił funkcję Marszałka Sejmu, a po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej tymczasowo wykonywał obowiązki prezydenta RP.

Komorowski wziął udział w zarządzonych przez siebie przedterminowych wyborach prezydenckich jako oficjalny kandydat Platformy Obywatelskiej. W wyścigu o fotel prezydenta RP pokonał w drugiej turze Jarosława Kaczyńskiego i pełnił tę funkcję do 2015 roku.

W kolejnych wyborach prezydenckich Bronisław Komorowski przegrał w drugiej turze z kandydującym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. Tym samym były prezydent usunął się w cień i zrezygnował z dalszej czynnej aktywności na scenie politycznej.

14 sierpnia 2015 były prezydent kraju zarejestrował pozarządową organizację o nazwie Fundacja „Instytut Bronisława Komorowskiego”. Zajmuje się ona m.in. wspieraniem działań dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa w Polsce i w Europie w zakresie politycznym oraz militarnym i gospodarczym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: