Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych
Monika Majko
Monika Majko 20.12.2021 20:04

Banki masowo informują klientów o zmianach stóp procentowych

Z ostatniej chwili czerwone
Iberion materiały własne

Polacy, którzy spłacają kredyty, od jakiegoś czasu masowo otrzymują korespondencję ze swoich banków. Wszystko przez decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która w październiku tego roku podniosła stopy procentowe, co oznacza również wzrost rat dla kredytobiorców.

Od października do grudnia 2021 roku stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 1,75 proc. To oznacza, że raty kredytów są obecnie najdroższe od 2015 roku. Choć do tej pory wielu kredytobiorców nie odczuło tej zmiany, stopniowo dotknie ona wszystkich spłacających raty.

Banki masowo informują klientów o aktualizacji tabeli oprocentowania

Banki bowiem zwykle aktualizują tabele oprocentowania co 3 miesiące. Oznacza to, że większość Polaków powita Nowy Rok z wyższą ratą za kredyt. Zdaniem Jarosława Sadowskiego, głównego ekonomistę Expandera, kwartalny przelicznik oprocentowania ma w umowach kredytowych nawet do 80 proc. Polaków.

Przy czym należy pamiętać, że nie zawsze te 3 miesiące pokrywają się z kwartałem kalendarzowym. Często jest tak, że czas liczy się od momentu wypłaty kredytu. To znaczy, że dla każdego kredytobiorcy może to być bardzo indywidualna sprawa – tłumaczył główny analityk Expandera, cytowany przez serwis businessinsider.com.pl.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z szacunków redakcji "Business Insider" wynika jednak, że w Nowy Rok z wyższą ratą wkroczy nawet do 60 proc. kredytobiorców w Polsce. Dopóki jednak bank nie powiadomi klienta o zaktualizowaniu danych dotyczących oprocentowania i wysokości raty, opłata się nie zmienia.

Raty kredytów będą dalej rosły

Informacja taka może zostać przekazana za pomocą konta bankowego, poczty elektronicznej lub tradycyjnej przesyłki pocztowej. Obecne podwyżki to jednak nie koniec złych wiadomości dla kredytobiorców.

Eksperci nie mają wątpliwości, że stopy procentowe będą w najbliższej przyszłości dalej rosły, a kolejnych decyzji o podwyżkach można spodziewać się już od stycznia. Zdaniem członka RPP Kamila Zubelewicza, cytowanego przez serwis businessinsider.com.pl, poziom stopy referencyjnej jest obecnie zbyt niski i powinien wynosić nawet 4,5 proc.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Business Insider