Goniec.pl
pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy z kredytami powinni szykować się na wzrost rat

25 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Już wkrótce spłacający kredyty w złotówkach mogą spodziewać się ponownego podwyższenia rat. Wszystko to z powodu wzrastającej inflacji, która pod koniec roku oscylować ma w okolicach nawet 7 procent. W takim wypadku możliwe jest kolejne podwyższenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski.

Inflacja w całej Europie rośnie, a co za tym idzie wzrasta koszt życia. W październiku 2021 r. ceny wzrosły o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. NBP na początku miesiąca pierwszy raz od wielu lat podniósł stopy procentowe, a zdaniem ekonomistów możliwe są kolejne interwencje.

TVP

Gwiazda TVP podejrzana o handel dziećmi

CZYTAJ DALEJ

Inflacja rośnie w szalonym tempie

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne wyliczenia dotyczące inflacji w październiku. Pierwszy raz od 20 lat ma ona szansę przekroczyć 6 procent.

- Po październikowym odczycie inflacji spodziewamy się wyraźnego przebicia przez poziom 6 proc., do co najmniej 6,4 proc. - twierdzą ekonomiści Banku Santander.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

To nie koniec jednak złych wieści, bo pod koniec roku wskaźnik może już osiągnąć wartości w okolicach 7 proc. Jeśli te czarne prognozy się sprawdzą, Polacy boleśnie odczują to na swoich portfelach.

- Oczekujemy obecnie, że inflacja przekroczy 6 proc. już w październiku, a w styczniu prawdopodobnie przekroczy 7 proc. w związku z rosnącymi cenami ropy, podwyżkami cen gazu, energii elektrycznej i większymi niż w 2021 roku podwyżkami akcyzy na tytoń i alkohol - ostrzegają ekonomiści banku Citi Handlowy.

Droższe kredyty są prawie pewne

Eksperci są zgodni co do tego, że od pół roku ceny rosną szybciej niż powinny. Pożądanym i akceptowanym przez NBP wskaźnikiem inflacji jest przedział 1,5-3,5 proc., a ten, jak wiadomo, dawno już przekroczyliśmy.

NBP, jako odpowiedzialne za stabilność cen w Polsce, zdecydował niedawno o podwyżce referencyjnej stopy procentowej z 0,1 do 0,5 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe, poza depozytową. Wzrastająca inflacja może jednak wymusić kolejne podwyżki.

- Z dokumentów RPP i ostatnich wypowiedzi wynika, że większość członków rady wolałaby kilka miesięcy odczekać przed kolejnym krokiem zacieśnienia polityki, ale naszym zdaniem presja bieżących danych inflacyjnych i perspektyw na to nie pozwoli - mówią eksperci Santandera.

Podobnego zdania są ekonomiści ING, którzy sugerują, że główna stawka może wzrosnąć do 0,75 proc. Podkreślają także, że październikowa podwyżka o 0,4 pkt. proc. jest za mała, aby eliminować ryzyka wystąpienia spirali cenowo-płacowej.

W efekcie, jak zawsze, ucierpią konsumenci. Wzrost cen nie wyhamuje z dnia na dzień, a wyższe oprocentowanie w bankach sprawi, że posiadający kredyty w złotówkach zapłacą o wiele wyższe raty.

Niebywała wiadomość tuż przed Wszystkimi Świętymi. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Slajd 1 z 5

Goniec.pl

Znicze dla wymagających

W ofercie Biedronki znalazły się znicze dla najbardziej wymagających klientów. Osoby dysponujące grubszymi portfelami mogą pokusić się o zakup eleganckich, białych serc za 17,99 zł. / fot. Irmina Jach

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >