Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Bank PKO BP wydał ważny komunikat dla klientów. Trzeba wiedzieć
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 09.06.2024 21:43

Bank PKO BP wydał ważny komunikat dla klientów. Trzeba wiedzieć

PKO BP
fot. materiały własne

Płatności za pomocą popularnego Blika stały się już polską codziennością. Za pomocą sześciocyfrowego kodu generowanego przez aplikację płacimy już zarówno za zakupy dokonywane w internecie, jak i w osiedlowym sklepie. Nie można jednak zapominać, że każdy kod Blik to informacja wrażliwa. Dlatego bank PKO BP rozesłał komunikat do swoich klientów.

Bank PKO BP ostrzega klientów

Komunikat, który bank PKO BP wysłał do swoich klientów, dotyczy niezwykle popularnych nad Wisłą płatności za pomocą sześciocyfrowego kodu Blik. Instytucja radzi, by do kodu podchodzić w taki sam sposób jak do gotówki lub karty płatniczej i nigdy nie przekazywać go nieznanym osobom. 

W przypadku, kiedy przekazujemy Blika znajomym, których przy nas nie ma, zawsze warto do nich zadzwonić i sprawdzić, czy nikt się za nich nie podaje. Oszuści potrafią się bowiem podszyć pod kogokolwiek, bliską osobę, policjanta, a nawet bank. Szczególną ostrożność należy zachować gdy ktoś dzwoni, podaje kod BLIK i nakłania do wpłaty w bankomacie, nawet jeśli mówi, że pieniądze są zagrożone.

Bank radzi również, by podczas realizowania transakcji, wpisywać kod BLIK samodzielnie. Dotyczy to zarówno sklepów online, terminali płatniczych lub bankomatów.

Na oszustów można natknąć się szczególnie często podczas sprzedaży na portalach z ogłoszeniami. Kupujący nie potrzebuje kodu BLIK, nigdy go nie przekazujmy.

Kluczowe jest jednocześnie czytanie szczegółów operacji przed jej potwierdzeniem. Dotyczy to zarówno treści SMS lub powiadomień banku, ale przede wszystkim kwoty i rodzaju operacji. 

Historia Blika

Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że Blik jest w pełni polskim wynalazkiem. Za jego głównego twórcę uważa się Zbigniewa Jagiełłę. Początki systemu sięgają 2013 roku. To wtedy sześć polskich banków porozumiało się i zadecydowało o stworzeniu nowego, wspólnego systemu płatności mobilnych. Były to: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Wartość Blika szacuje się dziś na ok. 1 miliard euro.

Ekspansja polskiego fintechu za granicę

Dziś Blik jest już na tyle mocny, że planuje ekspansję na rynki Unii Europejskiej. Na początku polską metodę płatności wypróbują Słowacy i Rumuni. W planach jest jednak podbój całej strefy euro, w tym takich krajów jak Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.