Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Arcybiskup zwrócił się do Andrzeja Dudy, chce zablokować ustawę o in vitro. Mocna odpowiedź Małgorzaty Rozenek
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.12.2023 18:57

Arcybiskup zwrócił się do Andrzeja Dudy, chce zablokować ustawę o in vitro. Mocna odpowiedź Małgorzaty Rozenek

małgorzata rozenek majdan ksiądz gądecki
Piotr Molecki/East News

Abp Stanisław Gądecki wystosował do Andrzeja Dudy prośbę o odmowę podpisania ustawy refundującej metodę in vitro, bądź jej odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego. Według niepopartej żadnej wiedzą opinii duchownego in vitro jest „produkcją”. Głos w sprawie zabrała Małgorzata Rozenek-Majdan

In vitro ma być refundowane z budżetu państwa. Rozenek orędowniczką inicjatywy

Dokładnie 29 listopada Sejm przegłosował nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej fundowanych ze środków publicznych. Znalazła się w niej przede wszystkim procedura in vitro. 8 grudnia ustawa została poparta przez Senat, a następnie trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Jedną z kluczowych orędowniczek refundacji procedury in vitro stała się Małgorzata Rozenek-Majdan. Ambasadorka inicjatywy „Tak dla in vitro” wielokrotnie zabierała głos w sprawie.

Księża wyjawili smutną prawdę o prowadzeniu kolędy. Padły mocne słowa

Gądecki o „produkcji” dzieci i „eksperymentach względem procedury in-vitro. Rozenek reaguje

Swoją opinią postanowił się podzielić abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wystosował do prezydenta prośbę wczoraj, 14 grudnia, aby ten nie podpisywał ustawy. Jego „autorytet” w tej dziedzinie miałby przekonać Andrzeja Dudę o szkodliwości procedury, dającej możliwość zostania rodzicem wielu parom i będąca realnym działaniem na rzecz wzrostu dzietności. W swoim liście Gądecki poinformował o swojej „uprzejmej prośbie”:

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego – napisał.

Duchowny kontynuował swoje przemyślenia:

– Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą produkcją stanowiącą formę zawładnięcia życiem ludzkim – stwierdził.

Przypomnijmy, że opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) przez brytyjskiego lekarza Roberta Geoffrey’a Edwardsa zostało nagrodzone w 2010 r. Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Pierwsze dziecko urodzone dzięki tej metodzie ma dziś 45 lat. In vitro zrewolucjonizowało leczenie niepłodności, dając wielu realną szanse na posiadanie dziecka w czasach, gdy płodność katastrofalnie spada.

Małgorzata Rozenek-Majdan ostro o prośbie Gądeckiego

Ambasadorka „Tak dla in vitro” została zapytana przez WP Parenting o odpowiedź w sprawie prośby Gądeckiego.

Jestem ogromnie zdziwiona tym stanowiskiem. Zastanawiam się nad reakcją prezydenta Andrzeja Dudy. Czy podpisze ustawę, tak jak zapowiedział, czy weźmie pod uwagę głos hierarchów kościelnych, którzy ewidentnie nie rozumieją interesu polskich rodzin. Nie rozumieją też rozwoju medycyny i sytuacji demograficznej w Polsce – powiedziała.

List ma być także „krzywdzący i dyskryminujący”. Rozenek-Majdan przybliżyła także sytuację polskich rodzin, które wyznają wiarę katolicka, jednocześnie posiadając trudności z poczęciem dziecka.

– To jest bardzo trudna sytuacja dla członków wielu rodzin, którzy są osobami wierzącymi i chcą żyć zgodnie z nauką Kościoła, ale są za procedurą in vitro, ponieważ rozumieją, jakie szanse ona daje. Dla mnie ten list jest dowodem na to, że Kościół odwraca się od polskich rodzin – podsumowała.

Źródło: parenting.pl, medonet.pl, gazetaprawna.pl.