Andrzej Duda zabral głos Żródło: Twitter.com prezydentpl

Andrzej Duda złożył życzenia wiernym Kościołów wschodnich

2 Maj 2021 Monika MajkoMonika Majko

Andrzej Duda wraz z żoną nagrał życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego oraz wszystkich innych Kościołów wschodnich w Polsce. Przy okazji prezydent przekazał im kilka ważnych słów.

Na Twitterze Kancelarii Prezydenta pojawiło się nagranie, w którym Andrzej i Agata Dudowie składają życzenia świąteczne wiernym Kościołów wschodnich w Polsce, którzy w tym roku obchodzą Wielkanoc 2 maja 2021 roku.

Andrzej Duda wraz z żoną nagrał życzenia świąteczne

O północy 2 maja 2021 roku rozpoczęły się tegoroczne obchody świąt wielkanocnych wśród wiernych Cerkwi Prawosławnej, Kościoła greckokatolickiego oraz innych Kościołów obrządku wschodniego. Cztery tygodnie temu Wielkanoc obchodzili z kolei Katolicy.

Z okazji świąt prawosławnych, Andrzej Duda wraz z żoną skierowali specjalne życzenia do wszystkich wiernych Kościołów wschodnich w Polsce. Nagranie pary prezydenckiej opublikowano w niedzielę rano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Oprócz tradycyjnych życzeń spokojnych świąt para prezydencka wyraziła również nadzieję, że już niedługo sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie stabilizacji. Dodatkowo prezydent Duda wykorzystał ten moment, by podkreślić, jak ważną część polskiego społeczeństwa od lat stanowią wierni Kościołów wschodnich.

Stało się najgorsze, nie żyje Bronisław Cieślak. Stało się najgorsze, nie żyje Bronisław Cieślak. "Porucznik Borewicz" przegrał walkę z chorobąCzytaj dalej

- Chcę także, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podziękować za wszystko, co Kościół prawosławny, Kościół greckokatolicki i inne Kościoły wschodnie w naszym kraju, wnoszą od tylu wieków do polskiej skarbnicy duchowej, kulturowej i społecznej - podkreslił prezydent Andrzej Duda.

- Wielość tradycji i jedność w budowaniu w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej Ojczyzny - dodał.

W ostatnim spisie powszechnym wiarę prawosławną zadeklarowało 156 tys. osób, jednak według szacunków Kościoła prawosławnego w Polsce mieszka około 450 - 500 wiernych. GUS szacuje również, że w Polsce żyje około 50 tysięcy Grekokatolików.

Obchody prawosławnej Wielkanocy potrwają kilka dni. O północy w niedzielę odbyło się nabożeństw, a po nim procesja, podczas której wierni obchodzą cerkiew trzy razy. Po tym rytuale kapłan ogłasza Zmartwychwstanie Chrystusa.

Wówczas wierni wracają do domów i tak jak Katolicy rozpoczynają uroczyste śniadanie, podczas którego spożywają m.in. produkty wcześniej poświęcone w Wielką Sobotę. Internauci nie przyjęli gestu Andrzeja Dudy z aprobatą. Pod nagraniem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter/Gazeta

Następny artykuł