Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda złożył życzenia wiernym Kościołów wschodnich
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 13:57

Andrzej Duda złożył życzenia wiernym Kościołów wschodnich

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Goniec.pl

Na Twitterze Kancelarii Prezydenta pojawiło się nagranie, w którym Andrzej i Agata Dudowie składają życzenia świąteczne wiernym Kościołów wschodnich w Polsce, którzy w tym roku obchodzą Wielkanoc 2 maja 2021 roku.

Andrzej Duda wraz z żoną nagrał życzenia świąteczne

O północy 2 maja 2021 roku rozpoczęły się tegoroczne obchody świąt wielkanocnych wśród wiernych Cerkwi Prawosławnej, Kościoła greckokatolickiego oraz innych Kościołów obrządku wschodniego. Cztery tygodnie temu Wielkanoc obchodzili z kolei Katolicy.

Z okazji świąt prawosławnych, Andrzej Duda wraz z żoną skierowali specjalne życzenia do wszystkich wiernych Kościołów wschodnich w Polsce. Nagranie pary prezydenckiej opublikowano w niedzielę rano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Oprócz tradycyjnych życzeń spokojnych świąt para prezydencka wyraziła również nadzieję, że już niedługo sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie stabilizacji. Dodatkowo prezydent Duda wykorzystał ten moment, by podkreślić, jak ważną część polskiego społeczeństwa od lat stanowią wierni Kościołów wschodnich.

- Chcę także, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podziękować za wszystko, co Kościół prawosławny, Kościół greckokatolicki i inne Kościoły wschodnie w naszym kraju, wnoszą od tylu wieków do polskiej skarbnicy duchowej, kulturowej i społecznej - podkreslił prezydent Andrzej Duda.

- Wielość tradycji i jedność w budowaniu w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej Ojczyzny - dodał.

W ostatnim spisie powszechnym wiarę prawosławną zadeklarowało 156 tys. osób, jednak według szacunków Kościoła prawosławnego w Polsce mieszka około 450 - 500 wiernych. GUS szacuje również, że w Polsce żyje około 50 tysięcy Grekokatolików.

Obchody prawosławnej Wielkanocy potrwają kilka dni. O północy w niedzielę odbyło się nabożeństw, a po nim procesja, podczas której wierni obchodzą cerkiew trzy razy. Po tym rytuale kapłan ogłasza Zmartwychwstanie Chrystusa.

Wówczas wierni wracają do domów i tak jak Katolicy rozpoczynają uroczyste śniadanie, podczas którego spożywają m.in. produkty wcześniej poświęcone w Wielką Sobotę. Internauci nie przyjęli gestu Andrzeja Dudy z aprobatą. Pod nagraniem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy.

[EMBED-658]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: Andrzej Duda