Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda wspomniał spotkanie z królową. Z ust prezydenta padły poruszające słowa
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.09.2022 14:31

Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda wspomniał spotkanie z królową. Z ust prezydenta padły poruszające słowa

Andrzej Duda wspomniał spotkanie z królową Elżbietą II. Z ust prezydenta padły poruszające słowa
JUSTIN TALLIS/AFP/East News, Instagram/theroyalfamily

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w uroczystości pogrzebowej królowej Elżbiety II. Mimo napiętego grafiku, w niedzielny wieczór polski przywódca znalazł czas na udział w konferencji prasowej, podczas której wspominał swoje jedyne spotkanie ze zmarłą monarchinią. Z ust polskiego przywódcy padły wzruszające słowa.

Prezydent Andrzej Duda jest jedną z tych osobistości z Polski, którym dane było poznać osobiście królową Elżbietę II. Choć swoją funkcję pełni juz ponad 7 lat, zaszczyt obcowania z prawdziwą legendą dotknął go tylko raz. Mimo tego, było to tak silne przeżycie, że do dziś wspominane jest przez głowę naszego państwa z wyjątkowym sentymentem.

Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie Elżbiety II

Już w pierwszych dniach po ogłoszeniu smutnej nowiny o śmierci 96-letniej Elżbiety II Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy oświadczyła, że nasz przywódca weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych w Londynie, nawet jeśli miałby z tego powodu zmienić swoje plany.

Słowo się rzekło i głowa naszego państwa przybyła do Wielkiej Brytanii w towarzystwie pierwszej damy, Agaty Kornhauser - Dudy i razem z nią, jeszcze w niedzielę, oddała hołd królowej w Opactwie Wesminsterskim, a następnie udała się na spotkanie z Karolem III w Pałacu Buckingham.

Po tym podniosłym wydarzeniu prezydent znalazł jeszcze chwilę, by wziąć udział w krótkiej konferencji prasowej dla polskich mediów. Ta nie dotyczyła jednak tylko kwestii poruszonych z nowym monarchą, ale skupiła się na wspomnieniu zmarłej władczyni.

- Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą "epoką elżbietańską". Zobaczymy, to pokaże historia - powiedział.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, to bardzo podniosłe chwile, smutne, ale jednocześnie "nacechowane wielkim szacunkiem do wielu, wielu lat, kiedy na czele wspólnoty brytyjskiej, Wspólnoty Narodów, Commonwealth, stała Jej Królewska Wysokość Elżbieta II".

Prezydent o zmarłej królowej: "Bardzo ciepła, emanująca spokojem zewnętrznym"

Jak się okazało, we wspomnieniach prezydenta Polski królowa zapisał się przede wszystkim jako osoba "bardzo ciepła, emanująca spokojem zewnętrznym, o niezwykłej kulturze osobistej i niezwykłym takcie".

- Raz miałem tylko ten zaszczyt i przyjemność, że mogłem osobiście rozmawiać z Jej Królewską Mością. To było w 2019 roku, w czasie szczytu NATO, tutaj, w Londynie - mówił.

W spotkaniu uczestniczyła także małżonka prezydenta, a parze dane było spędzić z królową zaledwie kilka chwil.

- Było to dla nas bardzo duże przeżycie. Dzisiaj też to wspominaliśmy, bo w tych samym salach, w których wtedy spotykaliśmy się z Jej Królewską Mością, dzisiaj odbywało się spotkanie, które jest elementem jej pożegnania, ale właśnie takiego bardzo ciepłego, dobrego, pełnego szacunku wspomnienia o niej - zdradził przejęty Duda.

Karol III otrzymał zaproszenie do Polski

Prezydent poinformował także, że podczas wczorajszych rozmów z Karolem III zaprosił nowego władcę Zjednoczonego Królestwa i jego małżonkę, Camillę, do Polski, a także przekazał "wyrazy współczucia w imieniu całego polskiego narodu, naszego kraju na ręce jego królewskiej mości i całej rodziny królewskiej".

W programie dnia znalazło się też spotkanie z premier Liz Truss, z którą dyskutowano na temat gospodarki, rynku energii i bezpieczeństwa. Andrzej Duda znalazł się w zaszczytnym gronie pięciu przywódców, którzy przy okazji pogrzebu Elżbiety II rozmawiali z szefową brytyjskiego rządu.

- To była bardzo dobra rozmowa, dotycząca kwestii bezpieczeństwa, budowy strefy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, naszego wspólnego wsparcia, jakiego razem z Wielką Brytanią udzielamy walczącej Ukrainie, naszego współdziałania ze Stanami Zjednoczonymi, naszymi współdziałaniami w zakresie wspierania także państw bałtyckich - wyjaśnił prezydent.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: SE