Goniec.pl
Andrzej Duda wspomniał spotkanie z królową Elżbietą II. Z ust prezydenta padły poruszające słowa

JUSTIN TALLIS/AFP/East News, Instagram/theroyalfamily

Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda wspomniał spotkanie z królową. Z ust prezydenta padły poruszające słowa

19 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w uroczystości pogrzebowej królowej Elżbiety II. Mimo napiętego grafiku, w niedzielny wieczór polski przywódca znalazł czas na udział w konferencji prasowej, podczas której wspominał swoje jedyne spotkanie ze zmarłą monarchinią. Z ust polskiego przywódcy padły wzruszające słowa.

Prezydent Andrzej Duda jest jedną z tych osobistości z Polski, którym dane było poznać osobiście królową Elżbietę II. Choć swoją funkcję pełni juz ponad 7 lat, zaszczyt obcowania z prawdziwą legendą dotknął go tylko raz. Mimo tego, było to tak silne przeżycie, że do dziś wspominane jest przez głowę naszego państwa z wyjątkowym sentymentem.

Niepokojące zdarzenie na pogrzebie Elżbiety II. Musieli interweniować żołnierze

Niepokojący incydent na pogrzebie królowej Elżbiety II. Policjant wymagał pomocy medycznej

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda wziął udział w pogrzebie Elżbiety II

Już w pierwszych dniach po ogłoszeniu smutnej nowiny o śmierci 96-letniej Elżbiety II Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy oświadczyła, że nasz przywódca weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych w Londynie, nawet jeśli miałby z tego powodu zmienić swoje plany.

Słowo się rzekło i głowa naszego państwa przybyła do Wielkiej Brytanii w towarzystwie pierwszej damy, Agaty Kornhauser - Dudy i razem z nią, jeszcze w niedzielę, oddała hołd królowej w Opactwie Wesminsterskim, a następnie udała się na spotkanie z Karolem III w Pałacu Buckingham.

Po tym podniosłym wydarzeniu prezydent znalazł jeszcze chwilę, by wziąć udział w krótkiej konferencji prasowej dla polskich mediów. Ta nie dotyczyła jednak tylko kwestii poruszonych z nowym monarchą, ale skupiła się na wspomnieniu zmarłej władczyni.

- Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą "epoką elżbietańską". Zobaczymy, to pokaże historia - powiedział.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, to bardzo podniosłe chwile, smutne, ale jednocześnie "nacechowane wielkim szacunkiem do wielu, wielu lat, kiedy na czele wspólnoty brytyjskiej, Wspólnoty Narodów, Commonwealth, stała Jej Królewska Wysokość Elżbieta II".

Prezydent o zmarłej królowej: "Bardzo ciepła, emanująca spokojem zewnętrznym"

Jak się okazało, we wspomnieniach prezydenta Polski królowa zapisał się przede wszystkim jako osoba "bardzo ciepła, emanująca spokojem zewnętrznym, o niezwykłej kulturze osobistej i niezwykłym takcie".

- Raz miałem tylko ten zaszczyt i przyjemność, że mogłem osobiście rozmawiać z Jej Królewską Mością. To było w 2019 roku, w czasie szczytu NATO, tutaj, w Londynie - mówił.

W spotkaniu uczestniczyła także małżonka prezydenta, a parze dane było spędzić z królową zaledwie kilka chwil.

- Było to dla nas bardzo duże przeżycie. Dzisiaj też to wspominaliśmy, bo w tych samym salach, w których wtedy spotykaliśmy się z Jej Królewską Mością, dzisiaj odbywało się spotkanie, które jest elementem jej pożegnania, ale właśnie takiego bardzo ciepłego, dobrego, pełnego szacunku wspomnienia o niej - zdradził przejęty Duda.

aleksander kwaśniewski aleksandra kwaśniewska

Aleksander Kwaśniewski dostał list od Elżbiety II. Teraz ujawnił jego treść, królowa wspomniała o Polsce

CZYTAJ DALEJ

Karol III otrzymał zaproszenie do Polski

Prezydent poinformował także, że podczas wczorajszych rozmów z Karolem III zaprosił nowego władcę Zjednoczonego Królestwa i jego małżonkę, Camillę, do Polski, a także przekazał "wyrazy współczucia w imieniu całego polskiego narodu, naszego kraju na ręce jego królewskiej mości i całej rodziny królewskiej".

W programie dnia znalazło się też spotkanie z premier Liz Truss, z którą dyskutowano na temat gospodarki, rynku energii i bezpieczeństwa. Andrzej Duda znalazł się w zaszczytnym gronie pięciu przywódców, którzy przy okazji pogrzebu Elżbiety II rozmawiali z szefową brytyjskiego rządu.

- To była bardzo dobra rozmowa, dotycząca kwestii bezpieczeństwa, budowy strefy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, naszego wspólnego wsparcia, jakiego razem z Wielką Brytanią udzielamy walczącej Ukrainie, naszego współdziałania ze Stanami Zjednoczonymi, naszymi współdziałaniami w zakresie wspierania także państw bałtyckich - wyjaśnił prezydent.

YouTube/Netflix; Rotten Tomatoes Classic Trailers; Monolith Films

Królowa Elżbieta była częstą bohaterką filmów i seriali. Tak przedstawiano ją na ekranie

Postać królowej Elżbiety wielokrotnie interpretowana była przez największe filmowe gwiazdy. Która z nich wypadła w tej roli najlepiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: SE

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Wiadomości

Mołdawia: Znaleziono fragmenty pocisku rakietowego przy granicy z Ukrainą

Czytaj więcej >