Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zakłada ona m.in. zmiany w szkoleniach zawodowych kierowców i przeprowadzaniu egzaminów, możliwość cofnięcia świadectwa kwalifikacji zawodowej oraz cyfryzację obiegu dokumentów.
O podpisaniu dokumentu, który przegłosowano 14 października, poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Zmiany dotyczyć będą głównie szkolenia zawodowych kierowców, nadzoru nad ośrodkami szkolenia oraz dostosowania obiegu dokumentów i danych o prowadzonych szkoleniach do wymagań określonych w dyrektywie 2006/126/WE.
Ustawa jest pokłosiem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18 kwietnia 2018 roku, która zmieniła "dyrektywę 2003/59/WE w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób oraz dyrektywę 2006/126/WE w sprawie praw jazdy".
Zmiany w szkoleniach
Zgodnie z dokumentem, wprowadzona zostanie cyfryzacja obiegu dokumentów w procesie kształcenia kierowców zawodowych. Dzięki temu możliwa będzie walka z procederem nielegalnego skracania lub podrabiania zaświadczeń o ukończeniu szkoleń, co znacznie przyczyni się do podniesienia ich jakości. Znikną także papierowe orzeczenia lekarskie i psychologiczne.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Część kursów dla zawodowych kierowców odbywać się będzie internetowo za pośrednictwem e-learningu, znacznie przyspieszając ich realizację i wprowadzając elastyczność zarówno dla szkolących, jak i uczestników. Nowela wprowadzi też kartę kwalifikacji kierowcy, pozwalającą na łatwiejsze zatrudnienie kierowcy zawodowego z kraju trzeciego.
Od teraz testy kwalifikacyjne na kierowcę zawodowego odbywać się będą w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.
Będą mogli cofnąć świadectwo
Podpisana przez prezydenta ustawa daje też możliwość odebrania kierowcy świadectwa kwalifikacji zawodowej, ale tylko po stwierdzeniu przez wojewodę wydania dokumentu niezgodnie ze stanem faktycznym.
Poszerzy się także zakres danych gromadzonych w centralnej ewidencji kierowców o m.in. świadectwa kwalifikacji zawodowej, które zostały cofnięte.
Do 21 lat obniżony zostanie minimalny wiek osoby, która uzyskała tzw. kwalifikację wstępną przyśpieszoną, do kierowania pojazdami objętymi prawem jazdy kategorii D i D+E. Do tej pory były to 23 lata lub 21 w przypadku kierowania wyłącznie pojazdami wykonującymi regularne przewozy osób na liniach komunikacyjnych na trasie nieprzekraczającej 50 km.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Większa część przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Przepis art. 33 wejdzie w życie z dniem ogłoszenia z mocą od 1 września 2021 roku, a przepis związany z przekazaniem operatorowi systemu przez wojewodę danych o ośrodkach szkolenia zacznie obowiązywać 2 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy.
4 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy w życie wejdą przepisy związane m.in. z przeprowadzeniem testu kwalifikacyjnego, wprowadzeniem profilu kierowcy zawodowego i wydawaniem świadectw kwalifikacji zawodowej przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego
Pół roku po wejściu w życie ustawy - przepisy o międzynarodowej wymianie informacji o wydanych i cofniętych świadectwach kwalifikacji zawodowej oraz wydanych i unieważnionych kartach kwalifikacji kierowcy.
Z kolei przepis, zgodnie z którym część teoretyczna egzaminów weryfikacyjnych dla kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów będzie się odbywać za pośrednictwem sytemu informatycznego, za pomocą którego są przeprowadzane egzaminy państwowe na prawo jazdy, wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Oliwia Bieniuk rozpłakała się w "Tańcu z Gwiazdami". Na parkiet wbiegł jej ojciec
Pokaz burleski w programie "Mam Talent". Żenujące komentarze jurorów
Wiceminister zdrowia zabrał głos ws. zamykania cmentarzy. "Decyzje będą podejmowane punktowo"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: TVN24