Goniec.pl > Wiadomości > Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Nie wiadomo, co będzie dalej"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.06.2023 12:31

Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Nie wiadomo, co będzie dalej"

Kwaśniewski, Duda
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Pawel Wodzynski/East News

Nie milkną echa wobec “Lex Tusk”. Oliwy do ognia dolał Andrzej Duda, który kilka dni po zadeklarowaniu, że podpisze ustawę, zgłosił do Sejmu projekt jej nowelizacji. Eksperci i politycy wytykają prezydentowi chwiejność, a nawet to, że na początku wcale nie przeczytał ustawy. Głos ws. zabrał m.in. Aleksander Kwaśniewski.

Andrzej Duda zmienił decyzję ws. Lex Tusk

Tydzień temu Andrzej Duda ogłosił, że podpisze ustawę o komisji ws. badania rosyjskich wpływów,  tzw. "Lex Tusk”. Kilka dni później znowu zabrał głos w tej sprawie.  - W poniedziałek ogłosiłem swoje zdecydowane poparcie ws. ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo kraju w latach 2007-22. To poparcie zmaterializowało się w formie podpisania ustawy i przekazania jej do publikacji - ogłosił Andrzej Duda. 

Projekt nowelizacji wpłynął już do Sejmu. W piątek (1.06) Andrzej Duda zapowiedział skierowanie go do parlamentu. Prezydent podkreślił też, że jest gotów skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ale w trybie następczym. - Nie uważam, żeby te wątpliwości były na tyle silne, by blokować wprowadzenie tej ustawy w życie. Powiem więcej: szkoda, że ta ustawa tak późno powstała. Dobrze, że ta komisja powstanie. Powinna jak najszybciej funkcjonować - stwierdził prezydent. 

"Kuchenne rewolucje". Magda Gessler o kulisach programu. Zdradziła, kto płaci za metamorfozy

Aleksander Kwaśniewski skrytykował prezydenta

Prezydent chce zmodyfikować bardzo ważne elementy tej ustawy, co skłania do przemyśleń na temat procesów decyzyjnych w państwie. Jedną z osób, które zabrały głos w sprawie, jest były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wytknął obecnej głowie państwa niezdecydowanie i chaos decyzyjny.

- Jak to może świadczyć o prezydencie, skoro w poniedziałek twierdzi jedno, w piątek drugie. Nie wiadomo, co będzie dalej - komentuje w rozmowie z Faktem Aleksander Kwaśniewski.

Była głowa państwa chętnie komentuje bieżącą politykę

Aleksander Kwaśniewski jest aktywnym komentatorem polskiej sceny politycznej i sojusznikiem ugrupowań opozycyjnych. Niedawno wydał książkę pod tytułem "Prezydent", w której przedstawił różnorodne informacje i anegdoty dotyczące swoich dwóch kadencji jako głowy państwa. Ponadto zawarł w niej swoje przemyślenia na temat aktualnej sceny politycznej w Polsce i sytuacji na arenie międzynarodowej.

Były prezydent wyjawił m.in., że planowano zamach na jego życie. - Któryś z gangsterów, chyba szef Pruszkowa "Pershing", przyznał, że chcieli mnie zabić przy jakiejś okazji. Nie spotkałem się bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa, co nie znaczy, że nie było sytuacji trudnych. Najbardziej bałem się o córkę - tłumaczył.

Źródło: Fakt