Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura 2022. Alarmy bombowe w kilkunastu szkołach. Służby działały na terenie dwóch województw
Piotr Dutka
Piotr Dutka 04.05.2022 10:41

Matura 2022. Alarmy bombowe w kilkunastu szkołach. Służby działały na terenie dwóch województw

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Środowy poranek na terenie województwa dolnośląskiego został zakłócony przez liczne zgłoszenia dotyczące podłożenia ładunków wybuchowych w kilkunastu placówkach dydaktycznych w Legnicy. Do akcji musieli wkroczyć tamtejsi policjanci, którzy wraz ze specjalną grupą pirotechniczną skontrolowali wszystkie szkoły. Jak się okazało, w każdej z nich matury odbyły się zgodnie z planem.

Do niezwykłego zamieszania doszło na terenie kilkunastu średnich w województwie dolnośląskim. Aż 11 zgłoszeń dotyczyło szkół znajdujących się w Legnicy. Tamtejsza policja otrzymała anonimowe informacje odnoszące się do podłożenia ładunków wybuchowych.

- Od rana do komendy miejskiej w Legnicy wpływały liczne informacje o bombach, które miały zostać podłożone w szkołach, w których miały się zacząć egzaminy maturalne. Zarówno policjanci, jak również dyrektorzy poszczególnych placówek byli przygotowani na taką ewentualność, ponieważ tego typu zgłoszenia pojawiają się co roku - podkreśliła podkom. Jagoda Ekiert z biura prasowego legnickiej policji.

- Policjanci i specjaliści z grupy minersko-pirotechnicznej sprawdzili każde zgłoszenie. Warto podkreślić, że maile zostały przesłane do 11 placówek na terenie naszego miasta. Na szczęście każde zgłoszenie było fałszywe, dlatego tuż przed godziną 8 rano, maturzyści mogli w spokoju wejść na teren szkoły i przystąpić do swojego egzaminu - podkreśliła.

- Choć przypuszczaliśmy, że to są fałszywe alarmy, a szkoły były zabezpieczone przed wejściem osób z zewnątrz, to każde zgłoszenie zgodnie z procedurami musiała sprawdzić specjalna policyjna grupa pirotechniczna - dodała.

Matura 2022. Alarmy bombowe zgłoszono również na Śląsku

Poranne zamieszanie w szkołach średnich odnotowano również na terenie województwa śląskiego. W kilku placówkach zgłoszono alarmy bombowe.

Jak informują lokalne media, strażacy sprawdzili budynek Zespołu Szkół nr 1 przy Powstańców Śląskich, jak również Zespół Szkół nr 3 na osiedlu Sikorskiego w Żorach. Informacja o podłożonym ładunku wybuchowym odnosiła się także do Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych.

Tamtejsza policja poinformowała, że wszystkie zgłoszenia miały charakter kaskadowy.

Warto nadmienić, że podobna sytuacja miała miejsce w Raciborzu, gdzie w jednej ze szkół ponadpodstawowych zgłoszony został alarm bombowy. Na szczęście, również i w tym przypadku, uczniowie zgodnie z planem przystąpili do tegorocznego egzaminu maturalnego.

Jak podkreślili śląscy funkcjonariusze, tego typu zgłoszenia zaliczają się do alarmów o niskim stopniu wiarygodności. Powtarzają się one w zasadzie każdego roku, a co niezwykle istotne, nie wymagają ewakuacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl