Goniec.pl
Znoszenie obostrzeń

Piotr Molecki/East News

Adam Niedzielski podał możliwy termin zniesienia wszystkich obostrzeń

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Minister zdrowia gościł we wtorek w TVP Info. Pojawił się bardzo ważny przekaz dla milionów Polaków - padł możliwy termin całkowitego zniesienia lockdownu i obostrzeń. Niestety, musimy poczekać w najgorszym wypadku jeszcze kilkanaście tygodni. Wizja jest jednak bardzo pozytywna.

Adam Niedzielski już od dłuższego czasu jest wręcz bombardowany pytaniami o całkowite zniesienie obostrzeń i pełen powrót do normalności. W tym momencie, kiedy statystyki znacznie się poprawiają, mógł powiedzieć, że Polacy odetchną po wakacjach, być może nawet jeszcze w wakacje.

Minister zdrowia o zniesieniu obostrzeń

Minister resortu zdrowia w rozmowie z TVP Info przyznał, że mocniejsze poluzowanie obostrzeń jak do tej pory nie przyniosło nagłego wzrostu zachorowań. Jest dobrej myśli, a liczba nowych przypadków spada. Ma nadzieję, że gdy dojdzie do kolejnego zniesienia zakazów, sytuacja będzie podobna.

Wielu Polaków już nie może się doczekać powrotu do normalności. Lockdown odbił się na wielu gałęziach gospodarki, zdrowiu oraz codziennym życiu mieszkańców. Kiedy więc czeka nad odetchnięcie pełną piersią?

- Myślę, że jeżeli pandemia nie zaskoczy nas nową mutacją [...], to w wakacje, czy po wakacjach, powinniśmy wrócić do normalności, również w wymiarze funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - powiedział Adam Niedzielski w TVP Info.

[EMBED-243]

Eksperci stale monitorują statystyki tuż po zniesieniu obostrzeń. Minister skomentował, że „rzeczywiście wychodzimy na ostatnią prostą”. Wszystko jest więc na dobrej drodze, aby działać zgodnie z planem powrotu do normalności.

Przypomnijmy, że mogą działać już galerie sztuki i muzea, a także od 8 maja hotele z 50% obłożeniem miejsc. Od 15 maja możemy cieszyć się kinami na świeżym powietrzu oraz odwiedzać ogródki restauracyjne. Nie musimy też nosić maseczek na otwartych przestrzeniach (jeśli zachowamy dystans). Dzieci wracają do szkół w trybie hybrydowym, można też świętować na zewnątrz w gronie do 25 osób.

Z kolei od 29 maja zjemy posiłek w restauracjach (z zajętością 50% miejsc), limit imprez okolicznościowych na zewnątrz zwiększy się do 50 osób, pójdziemy do kin i teatrów (50% obłożenia), zaliczymy wizytę na basenie oraz na siłowni. Do szkół wrócą wszystkie dzieci.

Na kolejne plany rządu przyjdzie nam poczekać z pewnością do ostatnich dni maja. Wtedy też zostaną podane wytyczne na czerwiec. W końcu niedługo zaczynają się wakacje, co wiąże się z masowym przemieszczaniem się oraz ogromnym tłokiem w miejscowościach turystycznych.

Śledząc jednak słowa ministra Niedzielskiego, nie należy spodziewać się powrotu do restrykcji, które były z nami jeszcze w marcu i kwietniu. Dziś poinformowano o 2 344 nowych przypadkach zakażeń i 329 zgonach.

  • Premier przekazał wiadomość wczoraj wieczorem. Chodzi o plany dot. opieki zdrowotnej

  • Krystyna Feldman była w młodości pięknością

  • Nie żyje aktor Charles Grodin

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, gov

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >