Goniec.pl
Zuchwała kradzież drewna w lesie. Monitoring zdradził złodziei, grozi im do 5 lat więzienia

Nadleśnictwo Piaski

Myśleli, że nikt ich nie widzi. Leśny monitoring wszystko nagrał, grozi im nawet 5 lat więzienia

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Polskie władze mają powód do dumy. Przekaz wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki celnie trafił do obywateli, a ci, biorąc sobie do serca rady dotyczące zbierania chrustu na opał, ruszyli do lasów. Niestety, o tym, że za drewno trzeba zapłacić, zapomnieli dwaj mężczyźni z wielkopolskiego Bojanowa, którzy wypakowali naturalnym dobrem całego busa. Teraz mogą spędzić w więzieniu nawet pięć lat.

Jako, że sezon grzewczy za pasem, nieco bardziej starowni obywatele już martwią się tym, jak ogrzeją swoje domy, kiedy nastanie okres jesiennej słoty i siarczystych zimowych mrozów. Rząd co prawda przygotował wsparcie w postaci tzw. dodatku węglowego, jednak surowca wciąż w wielu miejscach brakuje albo jest bardzo drogi.

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

Lekarz o rannej w wypadku w Chorwacji: "Nie może nam powiedzieć ani napisać ręką, kim jest"

CZYTAJ DALEJ

Na szczęście, łebscy politycy i na ten problem znaleźli rozwiązanie, proponując, ustami wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki, wyprawy do pobliskich lasów i zbieranie gałęzi na opał. Przekaz ten dotarł do niektórych aż za bardzo i jest teraz powodem poważnych problemów z prawem.

Zuchwała kradzież drewna z lasu

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że Polak zawsze skorzysta z okazji, by wzbogacić się jak najmniejszym kosztem. Chęć do wydawania cudzych pieniędzy jest powszechna, zwłaszcza wśród polityków, ale swoje najchętniej składowalibyśmy na bankowych kontach.

Nic więc dziwnego, że gdy z rządu popłynął sygnał "rodacy, do lasów" zainteresowanie leśnymi wyprawami błyskawicznie wzrosło, a eksploracja zielonych terenów nagle zaczęła sprawiać nam dziką przyjemność.

Podobne odczucia najwyraźniej dopadły także dwóch mężczyzn z gminy Bojanowo w Wielkopolsce, którzy w słoneczną środę 3 sierpnia, tuż po godzinie 16, udali się na łono natury w miejscowości Tarchalin. Tam dopuścili się jednak nikczemnego czynu.

- Mężczyźni przyjechali do lasu busem, do którego zapakowali ponad dwa metry sześcienne drewna. Wartość skradzionego mienia wyceniono na ponad pięćset złotych - powiedziała Beata Jarczewska, oficer prasowa KPP w Rawiczu w rozmowie z portalem elka.pl.

Monitoring zdradził złodziei

Ku niezadowoleniu 28-latka i jego 36-letniego kolegi, w lesie zamontowany był monitoring. Dzięki temu, już kilka godzin po kradzieży trafili oni w ręce policji i usłyszeli zarzuty.

- Mam nadzieję, że to będzie też ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcieliby cokolwiek wywieźć z lasu. W ostatnich dniach, a nawet miesiącach panuje przekonanie, że można za darmo zbierać chrust. Niestety tzw. gałęziówki nie można zbierać za darmo, ale trzeba zapłacić i wtedy można legalnie wywozić - komentował Maciej Rybacki, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Piaski, cyt. przez portal elka.pl

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie i może skutkować surowymi konsekwencjami. Za kradzież drewna złodziejom grozi nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

policja wałbrzych

Wałbrzyska policja poszukuje tej kobiety. Wyłudziła pieniądze metodą "na wnuczkę"

CZYTAJ DALEJ

Za "gałęziówkę" też trzeba płacić

Zaznaczmy, że w związku z ogromnym zainteresowaniem tzw. gałęziówką Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oświadczyła, że we wszystkich podległych jej lasach udostępni jak najwięcej stanowiska pozyskiwania drewna opałowego, zwłaszcza "małowymiarowego, z obszarów trzebieży i terenów poklęskowych".

- Odbiorcy indywidualni będą mieli w staraniach o surowiec gorszej jakości absolutny priorytet przed firmami, a drewno zostanie zwolnione z obowiązku sprzedaży na aukcji – zapewnił kierownik w Wydziale Komunikacji Społecznej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Rafał Zubkowicz.

W każdym nadleśnictwie klient indywidualny ma możliwość kupna drewna opałowego i drobnych ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Trzeba otrzymać jednak na jego zbieranie odpowiednią zgodę i uiścić opłatę.

Przykładowo, w Nadleśnictwie Piaski cena "gałęziówki" uzależniona jest od tego, czy jest ona iglasta, czy liściasta. Według przelicznika, metr przestrzenny gałęzi daje 0,25 metra sześciennego drewna. Za taką ilość trzeba zapłacić: 9,23 zł za gałęzie iglaste i 17,84 zł - za liściaste.

politycy

O tych słowach woleliby szybko zapomnieć. Ci politycy mają na koncie wpadki, o których mówili wszyscy

Opinia publiczna w całej Polsce żyje dziś niefortunnymi słowami Rafała Trzaskowskiego, jakich użył on w podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. Krajowa polityka zna jednak o wiele więcej przykładów, gdy z ust ważnych osób w państwie padały skandaliczne wypowiedzi. Przypominamy te najbardziej kontrowersyjne.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, muratordom.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Horror w Tajlandii, policjant wszedł do przedszkola i otworzył ogień do bezbronnych dzieci. Nie żyją co najmniej 34 osoby

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ultimatum Putina dla Łukaszenki. Rosyjski dyktator chce utopić Białoruś w swojej wojnie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny stan finansów polskich szpitali. Inflacja i koszty energii gwoździem do trumny

Czytaj więcej >
Wypadek na przejeździe

Wiadomości

Poranna tragedia na torach w Rykowisku, auto wjechało wprost pod rozpędzony pociąg. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >

Wiadomości

Senatorowi PiS odebrało mowę na pytanie o walkę rządu z inflacją. Kuriozalny wywiad hitem sieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kryzys nie dotknie duchownych? Rząd przeznaczy rekordową kwotę na Fundusz Kościelny

Czytaj więcej >