Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Abp Marek Jędraszewski rezygnuje. Pismo trafiło do papieża, znamy powód
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 22.06.2024 13:03

Abp Marek Jędraszewski rezygnuje. Pismo trafiło do papieża, znamy powód

Abp Marek Jędraszewski
Fot. Piotr Molecki/East News

Podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski poinformował, że złożył rezygnację z pełnionego przez siebie urzędu. Pismo trafi do papieża Franciszka. Duchowny ujawnił powód.

Abp Marek Jędraszewski rezygnuje

Jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich duchownych, arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił, że rezygnuje ze sprawowanego przez siebie urzędu. Deklaracja miała miejsce podczas ostatniego spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji. Duchowny sprawował urząd metropolity krakowskiego od 2017 r.

Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej, abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce Ojca Świętego - zgodnie z prawem - rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie kurii.

Rozpędzone BMW staranowało grupę pieszych. Nie żyje 21-latek

Pismo trafi do papieża Franciszka

Zgodnie z kościelnymi przepisami, kiedy ordynariusz diecezji osiągnie wiek 75 lat, z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu. Na jego miejsce mianowany jest następca. 

Papież nie jest jednak zobligowany do przyjęcia rezygnacji, może bowiem zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. 75. urodziny abp Jędraszewski będzie obchodził 24 lipca.

Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować - powiedział podczas tego spotkania arcybiskup.

ZOBACZ: Skandal na pogrzebie. Musieli wezwać do księdza policję 

Kariera abp Marka Jędraszewskiego

Uroczyste objęcie obowiązków pasterza krakowskiego Kościoła, czyli ingres ks. Marka Jędraszewskiego odbył się 28 stycznia 2017 r. w Katedrze na Wawelu. Duchowny zastąpił wówczas kardynał Stanisław Dziwisz. Wcześniej abp Jędraszewski sprawował urząd metropolity łódzkiego. 

Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. Dwa lata później wyjechał do Rzymu, gdzie obronił doktorat. Po powrocie do Polski pracował w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1990 r. został redaktorem naczelnym w “Przewodniku Katolickim”.