800 plus może być twoje już we wrześniu. Wystarczy zrobić jedną rzecz
To nie żart. Od września na konta niektórych rodziców Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przelewać długo wyczekiwane 800 złotych. Jest to możliwe, gdyż w tym samym czasie można stać się beneficjentem dwóch programów - "Rodzina 500" plus oraz “Dobry Start”. Wystarczy, że w odpowiednim terminie złoży się wniosek o przyznanie środków w ramach tzw. wyprawki szkolnej.
Ruszył nabór wniosków do programu "Dobry Start"
W sobotę 1 lipca ruszył system przyjmujący wnioski o wypłatę pieniędzy z programu “Dobry Start”, potocznie nazywanego “300 plus”. Środki przeznaczone są dla rodziców i opiekunów uczących się w szkole dzieci w wieku od 7 do 20 lat, a dla mających orzeczenie o niepełnosprawności - do 24 lat.
Okazuje się, że inicjatywa cieszy się dużą popularnością, bowiem w ciągu zaledwie trzech dni, dokumenty złożono już 653 713 razy. Warto tu jednak przypomnieć, że można to zrobić jedynie online.
Mama Anastazji tuż przed pogrzebem zajrzała do trumny córki. Mogła tylko zapłakać800 plus nawet już we wrześniu
Program “Dobry Start” z dumą zachwala m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zachęcająca jednocześnie do nieodkładania formalności na ostatnia chwilę.
- Zachęcam, żeby zrobić to jak najszybciej. Ci, którzy złożą wnioski jeszcze w czasie wakacyjnym, będą mogli liczyć na wypłatę 300 plus nie później niż do 30 września. To zdecydowanie ułatwi skompletowanie wyprawki szkolnej u progu nowego roku szkolnego - podkreśla szefowa MRiPS.
Oznacza to ni mniej, ni więcej, że ci, którzy wyrobią się w terminie, we wrześniu otrzymają i 300 plus, i 500 plus, czyli łącznie 800 złotych.
Co warto wiedzieć o 300 plus?
Program trwa już kolejny rok, a po raz trzeci obsługiwany jest teraz tylko przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prezes urzędu, prof. Gertruda Uścińska, wyjaśniła, na co można przeznaczyć uzyskane środki.
- W ramach programu rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych. Świadczenie przysługuje bez względu na wysokość zarobków, jakie osiągają rodzice. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów - wyjaśniła.
Istotne też, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do uzyskania pieniędzy, jeśli wiek graniczny ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.
Złożenie wniosku jest banalnie proste
Ogólnie wnioski o 300 złotych dla uczniów można składać od 1 lipca do końca listopada. Aby otrzymać pieniądze we wrześniu, formalności należy dopełnić do 31 sierpnia. Z kolei złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.
Sama procedura złożenia wniosku jest bardzo łatwa, ale należy uważnie uzupełniać pole z wymaganym numerem PESEL dziecka, nazwą i adresem szkoły oraz aktualnym numerem konta.
Możliwą drogą jest tylko ta elektroniczna, a do wyboru są trzy kanały: Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.
Źródło: SE