Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Porady > 15 proc. ludzi nie ma tego mięśnia. Można to sprawdzić, lekarka tłumaczy jak
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 28.08.2024 21:42

15 proc. ludzi nie ma tego mięśnia. Można to sprawdzić, lekarka tłumaczy jak

Mięśnie
Fot. Pixabay/Engin_Akyurt

Ludzkie ciała skrywają masę tajemnic i potrafią wielu zaskoczyć. Okazuje się, że istnieją takie ich części, które występują jednie wśród niewielkiego odsetku populacji. Tak jest na przykład z jednym z mięśni. Aż 15% ludzi może go nie posiadać i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Sprawdź, czy ty należysz do tego wąskiego grona.

Internet zalewają ciekawostki na temat ludzkiego ciała

Wiele osób utożsamia Internet oraz portale społecznościowe jedynie jako narzędzie rozrywki, które potrafi bardziej ogłupiać niż rozwijać ludzki umysł. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. W sieci odnaleźć można wiele profili, które starają się edukować i dostarczać odbiorcom ciekawych informacji na temat otaczającego świata. 

Jednym z nich jest gini.gina, którą można znaleźć na Instagramie. Młoda lekarka publikuje treści związane z jej zawodem i często zadziwia tym swoich obserwujących. Tak było w przypadku materiału dotyczącego jednego z mięśni. Okazuje się, że istnieje wąska grupa ludzi, która nie posiada tej części ciała.

Dagmara Kaźmierska sprzedaje torebkę wielkości kciuka. Trudno uwierzyć, ile za nią chce 800 plus nie dla wszystkich dzieci. Te rodziny mogą nie otrzymać świadczenia

Aż 15% populacji nie ma tego mięśnia

Udostępnione przez Angelikę Szymańską nagranie dotyczy mięśnia dłoniowego długiego. Jest to część ciała, która należy do mięśni zginaczy przedramienia. Okazuje się jednak, że ten kawałek ludzkiego ciała zostaje poddany działalności ewolucji i powoli znika z naszej anatomii. Z dostępnych danych wynika, że na ten moment już 15% populacji nie posiada tego ścięgna. Łatwo jednak można sprawdzić, czy należy się do tej wąskiej grupy.

ZOBACZ: Masz taki pieprzyk? Natychmiast biegnij do lekarza, jeśli zauważysz pozornie błahą rzecz

Do tego celu wystarczy wykonać prostą czynność. Na początek należy połączyć place w tzw. dziubek, a następnie zgiąć dłoń w nadgarstku. U osób, które posiadają mięsień dłoniowy długi, powinna pojawić się linia idąca od dłoni w kierunku dalszej części przedramienia. Osoby pozbawione tej części ciała nie zobaczą na swojej ręce wspomnianej “kreski”.

Czy brak mięśnia dłoniowego długiego wpływa na życie?

Wiele osób może się teraz zastanawiać, czy brak wspomnianego mięśnia może wpływać na zdrowie. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Podobnie, jak w przypadku innych organów, których pozbyła się ewolucja, tak i tutaj nie odczujemy żadnych negatywnych skutków. Osoby bez mięśnia dłoniowego długiego nie mają słabszych rąk, a funkcjonowanie całego ich organizmu jest takie same, jak w przypadku pozostałej części ludzkości.

ZOBACZ: Oszukują Polaków na mięsie. Nie zauważysz, możesz się zatruć

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób posiadających wspomnianą część ciała. Tu również nie występują żadne negatywne skutki, ale mięsień ten może zostać wykorzystany przez lekarza w przypadku konieczności wykonania operacji plastycznej. Warto wspomnieć, że ścięgno to jest pozostałością po czasach, gdy człowiek poruszał się na czterech kończynach.