Goniec.pl
Moneta warta 20 tysięcy

Pixabay.com, autor: kschneider2991

10-groszówka z 1973 roku warta już nawet 20 tysięcy złotych

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Nadszedł momenty, gdy warto dokładnie przejrzeć strychy, piwnice i inne zakamarki domu, w których mogą być stare monety. 10-groszówka z 1973 roku jest bowiem obecnie wyceniana w przedziale od 15 do 20 tysięcy złotych.

Osoby, które lubią chomikować w domu stare przedmioty, które dla wielu mogłyby się wydawać nic nie warte, często bywają za swoją pasję sowicie wynagradzane. Kolejna okazja do zarobku właśnie się pojawiła.

Moneta 10-groszowa z 1973 roku, która pamięta jeszcze czasy Polskiej Republiki Ludowej, jest obecnie wyceniana przez ekspertów i kolekcjonerów nawet na 20 tysięcy złotych. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy nie mamy takiej w domu.

Moneta 10-groszowa z 1973 warta nawet 20 tysięcy złotych. Sprawdźcie, czy macie ja w domu 

Michał Niemczyk z antykwariatu numizmatycznego w Warszawie powiedział, ze w ostatnim czasie monety próbne z PRL-u znacząco podrożały. W stosunku do 2012 roku widzimy tutaj przyrost wartości rzędu nawet 80 procent.

Niektóre okazy mogą pozwolić ich posiadaczom dorobić się prawdziwego majątku. Warto zatem przeszukać dokładnie mieszkania. Być może, gdzieś w jego zakamarkach, czekają na nas prawdziwe skarby.

- Siedem czy osiem lat temu komplet monet próbnych wyceniany był w przedziale 140 tys. zł, obecnie kupowany jest za średnio 250 tys. zł. Niektóre z monet, jak przykładowa z rysiem, w 2010 r. warta była jeszcze 700 zł, a obecnie płacimy za nią ponad pięć razy więcej - powiedział Michał Niemczyk 

Białym krukiem wśród monet z okresu PRL-u jest z pewnością 10-groszówka wyprodukowana w 1973 roku bez znaku mennicy. Kilka lat temu jej szczęśliwy posiadacz mógłby otrzymać za nią od 7 do 8 tysięcy złotych.

Dziś jest wyceniana już nawet na 20 tysięcy złotych, chociaż duże znaczenie ma w tym przypadku stan egzemplarza. Jeśli pozostawia on wiele do życzenia, cena, którą zaoferują nam kolekcjonerzy, z pewnością będzie mniejsza. Zdjęcie monety zamieszczamy poniżej.

 - (…) w katalogu październikowej aukcji będziemy mieli chociażby 10-groszówkę z 1973 r. bez znaku mennicy, której wartość szacujemy w przedziale 15-20 tys. zł. Mowa o najrzadszej monecie obiegowej PRL, która poprzez ten całkowicie niepozorny detal konsekwentnie drożeje w kolekcjonerskim obiegu - mówi prowadzący antykwariatu w Warszawie. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Grażyna Leja, była wiceminister sportu

  • Pomorze: Nie żyją trzy osoby, jedna jest ciężko ranna

  • Wielka promocja w Lidlu od poniedziałku

Damian WitońAutor

Redaktor goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

czternasta emerytura

Pieniądze

Wypłata 14. emerytur już za chwilę. Pełną kwotę dostanie niemal 8 milionów Polaków

Czytaj więcej >
gaz

Pieniądze

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
emeryci

Pieniądze

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >