NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Grażyna Leja, była wiceminister sportu
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 15:04

Nie żyje Grażyna Leja, była wiceminister sportu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Siepomaga.pl/grazyna-leja

Smutne informacje o śmierci znanej urzędniczki przekazał portal kraków.pl. Grażyna Leja długo walczyła z chorobą nowotworową, przeszła chemioterapię i długo walczyła o powrót do zdrowia. Niestety, kobieta odeszła 16 kwietnia 2021 roku.

Nie żyje Grażyna Leja

Grażyna Leja przyszła na świat 10 października 1954 roku w Racławicach w województwie małopolskim. Była absolwentką studiów wyższych z zakresu organizacji i zarządzania turystyką w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Później podjęła pracę w Orbisie jako kierownik działu zagranicznej turystyki wyjazdowej.

Przez całe życie zawodowo związana była z turystyką. W latach 90. Grażyna Leja została członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i wielokrotnie kandydowała do Sejmu z list tej partii, jednak nie uzyskała mandatu.

W latach 2002-2010 pełniła funkcję pełnomocnika prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego do spraw turystyki. W 2007 roku została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, odpowiedzialnego za turystykę.

W związku z zarzutami dotyczącymi współpracy z tajnymi służbami PRL, które kierował w jej stronę Instytut Pamięci Narodowej, Grażyna Leja zdecydowała się złożyć dymisję. Jej rezygnacja została przyjęta 8 stycznia 2008 roku.

Leja była również przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Krakowskiej Izby Turystyki, a także członkinią rady programowej TP SA o. Kraków. Z kolei w latach 2002-2003 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady nadzorczej Małopolskiej Kasy Chorych.

Została również powołana na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w rządzie Donalda Tuska. Urzędniczka w 2003 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Informacje o śmierci znanej małopolskiej urzędniczki wstrząsnęły lokalną społecznością. W sieci pojawiło się wiele ciepłych słów od przyjaciół i współpracowników kobiety, którzy z ogromnym smutkiem przyjęli wiadomość o jej odejściu.

Grażyna Leja od dawna zmagała się z chorobą nowotworową, przeszła chemioterapię i inne formy leczenia. Kobieta odeszła w piątek 16 kwietnia 2021 roku w wieku 67 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: Nie żyje