Zwrot podatku dla emerytów. Jak uzyskać i na jaką kwotę można liczyć?
Czy emeryci mogą liczyć na zwrot podatku? Okazuje się, że tak, a kwoty, jakie zwróci im państwo, mogą być naprawdę wysokie. Zwrot podatku następuje wtedy, gdy wpłacona przez nas zaliczka na podatek jest większa niż faktyczny podatek, który musimy zapłacić. W przypadku emerytów rzadko się zdarza, by ZUS przelał na rzecz Urzędu Skarbowego większą zaliczkę, niż jest wymagana. Mimo to, emeryci nadal mają szansę na zwrot podatku.
Emerycie, należy Ci się zwrot podatku?
Pełen zwrot pobranego podatku należy się osobom, które w ciągu roku zarobiły mniej niż 8 tysięcy złotych. Kwoty emerytur są w Polsce dość niskie, jednak niewiele osób załapie się na próg 8 tysięcy w skali roku, bowiem musieliby oni otrzymywać mniej niż 660 zł emerytury miesięcznie. Oczywiście, takie przypadki się zdarzają, a pisaliśmy o nich więcej w tym artykule.
Są jednak dobre wieści. Szczególnie dla tych, których emerytury są niskie. Jeżeli w skali roku nasz dochód nie przekroczył 13 tys. złotych, czyli pobieraliśmy świadczenia w granicach 1000 zł miesięcznie, wówczas liczyć można na częściowy zwrot emerytury.
W tych dwóch przypadkach zwrot nadpłaconego podatku przebiega w sposób automatyczny. Nie ma konieczności składania żadnych wniosków, ani dokumentów. Zwrot jest realizowany wraz ze świadczeniem za marzec. W tym samym miesiącu emeryci otrzymują formularz PIT-40A, w którym dokładnie wskazano, jakie kwoty zostały przekazane na podatki oraz jaki zwrot wpłynie na konto lub zostanie dostarczony przez listonosza. Na zwroty jednak mogą liczyć również osoby pobierające wyższe świadczenia. Jak to zrobić?
Ulgi podatkowe dla emerytów
Zarówno emeryci, jak i renciści mogą liczyć na ulgi podatkowe. Te jednak nie są naliczane automatycznie i wymagają wypełnienia deklaracji podatkowej PIT. Ponadto polski system podatkowy premiuje osoby pozostające w związkach małżeńskich. Warto się więc zastanowić, czy nie lepiej będzie nam rozliczyć podatek wspólnie z małżonkiem.
Rozwiązanie wspólnego rozliczania podatków jest szczególnie korzystne jeżeli jeden z małżonków zarabia mniej niż 85 528 złotych w skali roku, a drugi więcej. Obowiązuje wówczas pierwszy próg podatkowy, który wynosi 18 proc. Oszczędności z tego tytułu są naprawdę ogromne. Nie zapominajmy również o ulgach, które dotyczą wszystkich emerytów.
Dałeś pieniądze na kościół? Możesz dostać zwrot
Pamiętać należy o ulgach na internet, uldze mieszkaniowej, a także darowiznach. Wielu emerytów nie może zapomnieć o uldze na cele kultu religijnego. Seniorzy są grupą, która najbardziej ochoczo wspiera swoimi pieniędzmi działania związków wyznaniowych, na przykład kościołów.
Pamiętać należy, że darowizna na cele kultu religijnego nie jest tym samym, czym darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła katolickiego. Są to dwie osobne darowizny. Jak odliczyć darowiznę na rzecz kościoła? Należy ją udokumentować. Może to być na przykład potwierdzenie przelewu. Jeżeli na rzecz instytucji religijne przekazaliśmy przedmiot, niezbędne będzie oświadczenie obdarowanego oraz dokument potwierdzający jej wartość, np. umowa.
Kwota odliczenia z tytułu darowizny na cele kultu religijnego, cele charytatywno-opiekuńcze kościoła katolickiego oraz honorowego krwiodawstwa nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu.
Darowizna na cele kultu religijnego może być przekazana kościelnym osobom prawnym (parafiom, zakonom), kościołom, diecezji, związkom religijnym czy innym podmiotom realizującym cele kultu religijnego, np. Telewizji Trwam czy Radiu Maryja.
Emeryci mogą od swojego podatku odliczyć ulgę rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych. Jest to ulga dla osób niepełnosprawnych, ale także tych, którzy utrzymują osoby niepełnosprawne i ponoszą odpowiednie wydatki. W ramach tej ulgii przewidziano podział na wydatki limitowane i nielimitowane. Bez limitu odliczyć od podatku można między innymi: adaptację mieszkania na potrzeby osoby niepełnosprawnej, zakup i naprawa sprzętu rehabilitacyjnego, odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładzie uzdrowiskowym. Do wydatków limitowanych, czyli takich, od których możemy odliczyć część poniesionych kosztów, należy między innymi utrzymanie psa asystującego - więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Lekarz apeluje o zawieszenie 500 plus. Chce, by pieniądze trafiły do przedsiębiorców
Uczniowie stanęli przed sądem za znieważenie Andrzeja Dudy. Grożą im 3 lata więzienia
Nowe obostrzenia na Wielkanoc już pewne? Szef kancelarii premiera właśnie przekazał nowe informacje