Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wstrzymuje wypłatę 500 plus dla jednej grupy. Znamy powód
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.08.2023 15:26

ZUS wstrzymuje wypłatę 500 plus dla jednej grupy. Znamy powód

dziecko, pieniądze
Pixabay/kaboompics, Goniec.pl

W czasach wciąż wysokiej inflacji 500 plus to nie lada pomoc. Niestety, nie każdy, nawet posiadający dziecko, może się nią cieszyć. Jak poinformował właśnie rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, instytucja wstrzymała wypłatę świadczenia dla konkretnej grupy, liczącej ok. 18 tys. dotychczasowych beneficjentów. O kogo chodzi? I czy można odzyskać pieniądze? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

ZUS wstrzymuje wypłatę 500 plus

Od 1 czerwca 18 tys. osób, które do tego czasu otrzymywały na swoje konta co miesiąc ekstra 500 złotych, musi mocniej zaciskać pasa. Chodzi o obywateli Ukrainy, którym wstrzymano wypłatę świadczenia wychowawczego po tym, jak wyjechali oni z naszego kraju.

Jak podał w komunikacie dla Polskiej Agencji Prasowej rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, instytucja ma ustawowy obowiązek wstrzymania transferu pieniężnego dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski. Co istotne, zawieszenie świadczenia nie oznacza pozbawienia prawa do jego wypłaty.

- To ma charakter tymczasowy. Wszystko zmieni się, jeżeli dana osoba powróci do Polski w ciągu 30 dni i informacja ta zostanie odnotowana w rejestrze Straży Granicznej. W takim przypadku obywatel Ukrainy nie traci legalności pobytu w Polsce, a wypłata świadczenia jest wznawiana łącznie z wyrównaniem za wstrzymany miesiąc, o ile są spełnione pozostałe warunki uprawniające do tego świadczenia - wytłumaczył.

Nie żyje ksiądz, który "nieobyczajnie zachował" się na plaży. Nieoficjalnie podano przyczynę śmierci

Na co zwrócić uwagę?

Rzecznik ZUS przyznał również, że Zakład wciąż otrzymuje zgłoszenia od osób, które utraciły legalność pobytu, choć wróciły do Polski po upływie mniej niż 30 dni od wyjazdu. Wynikać to może z faktu, że nie okazały one na granicy dokumentu elektronicznego diia.pl i nie zgłosiły korzystania z ochrony czasowej.

- W rezultacie po 30 dniach, licząc od dnia wyjazdu, tracą one legalność pobytu, a w konsekwencji prawo do świadczeń – wyjaśnił Żebrowski.

Środki można odzyskać z wyrównaniem

Aby uniknąć podobnych sytuacji, rzecznik radzi, by za każdym razem przy wyjeździe informować przedstawicieli służb o zamiarze wjazdu w związku z korzystaniem w Polsce z ochrony czasowej oraz za każdym razem okazać dokument diia.pl.

– Osoba, która nie dopełniła tych formalności i utraciła legalność pobytu, powinna zgłosić się do komendanta placówki Straży Granicznej na przejściu granicznym, które przekroczyła, z prośbą o sprostowanie danych w rejestrze SG i przywrócenie legalności pobytu – wskazał.

Takie zgłoszenie należy wysłać na adres mailowy konkretnej placówki granicznej, a następnie poinformować ZUS, że dokonaliśmy zgłoszenia. Gdy Zakład otrzyma już informację, a dane w rejestrze SG zostaną zaktualizowane, nastąpi wznowienie wypłaty świadczenia wraz z wyrównaniem za okres, za który przywrócono legalność pobytu.

Źródło: PAP, Wprost