Pieniądze z 800 plus nie dla wszystkich. Wiemy, kto ich nie dostanie
Pieniądze z 800 plus nie trafią do wszystkich, którzy się tego spodziewali. Świadczenie pieniężne na dzieci, które od 1 stycznia 2023 r. będzie wyższe, nie przysługuje każdemu. Przepisy są w tej kwestii jasne.
Pieniądze z 800 plus nie dla każdego
Kwestią czasu jest, kiedy 500 plus zamieni się w 800 plus. Mimo wcześniejszych zapewnień o tym, że nie ma szans na waloryzację świadczenia, w krótkim przedwyborczym czasie udało się znaleźć dodatkowe pieniądze na dzieci w budżecie państwa.
Niektórzy będą jednak rozczarowani, kiedy pieniądze w ramach 800 plus nie pojawią się na ich koncie. Ustawodawcy bardzo jasno określili to, kto nie dostanie świadczenia.
Tragiczny wypadek pod Oświęcimiem. Relacje świadków, nowe ustaleniaKomu nie przysługuje 800 plus?
800 plus ma pomóc rodzinom w wychowywaniu dzieci. W dobie rosnącej inflacji i fortuny wydawanej na podstawowe zakupy, każde pieniądze są dla wielu Polaków zbawieniem. Tym bardziej warto wiedzieć, kiedy traci się prawo do pobierania świadczenia na dzieci.
Komu należy się 800 plus? ZUS przeleje pieniądze rodzicom lub opiekunom dzieci. Mowa o matce, ojca, opiekunie prawnym dziecka, dyrektora opieki społecznej, czy opiekuna faktycznego dziecka. Fakt ukończenia przez syna albo córki 18. roku życia nie jest jedynym powodem, gdy traci się pieniądze z 800 plus. Poniżej publikujemy listę wykluczającą z programu.
Oto lista powodów określających z listy 800 plus
800 plus nie trafi do kieszeni każdego, kto ma dziecko. W przepisach regulujących ustawę przyznającą pieniądze na dzieci wskazano, że kiedy nie zostanie złożony wniosek o przedłużenie świadczenia, to zostaje wstrzymane. Co jeszcze zaprzepaszcza szansę na 800 plus? Oto lista:
- niepełnoletnie dziecko wejdzie w związek małżeński;
- dziecko, na które przysługiwało dotychczas 800 plus, samo zacznie pobierać pieniądze w ramach tego programu na własne dziecko;
- pieniądze przysługujące nad dziecko zaczną być pobierane w ramach innego świadczenia poza granicami kraju (np. niemieckie Kindergeld);
- dziecko zostanie umieszczone w rodzinie zastępczej, areszcie śledczym, czy zakładzie karnym lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
- podjęcie przez dziecko, na które należy się wypłacenie pieniędzy w ramach 800 plus, rozpocznie naukę w szkole wojskowej lub placówce, gdzie zagwarantowane jest pełne utrzymanie.
Źródło: mrips, mf