300 plus dla wdów i wdowców. Jest decyzja Senatu
300 plus dla wdów i wdowców stanie się faktem? Senatorowie zajęli się dziś petycją dotyczącą wypłatą dodatkowych pieniędzy dla osób, których żona lub mąż zmarli. Wcześniej negatywnie na temat nowego świadczenia wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Będą dodatkowe pieniądze dla konkretnych seniorów? Jest decyzja
Pieniądze dla wdów i wdowców powinny być wypłacane przez państwo? Do Senatu trafiła petycja, w której wskazano, iż samotni seniorzy borykają się z problemami finansowymi po śmierci współmałżonka z racji stracenia drugiej emerytury.
300 plus skierowane do tej grupy miało poprawić sytuację wdów i wdowców. - Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne) - wyjaśniał autor petycji, który zdecydował się pozostać anonimowy.
7-latek zapozował do zdjęcia. Chwilę później już nie żył, tragiczne kulisySenat zakończył pracę, wiadomo co dalej z 300 plus dla wdów i wdowców
Żądania dotyczące 300 plus dla wdów i wdowców były wyjątkowo klarowne. - Wnoszę, aby samotny małżonek (wdowa lub wdowiec) został objęty comiesięcznym świadczeniem w wysokości 300 zł lub jednorazową gratyfikacją finansową (w kwocie - dop. aut.) ustalonej przez Komisję ds. Petycji i Praworządności - wskazał autor petycji.
Senat właśnie skończył pracę nad petycją, która mogła zagwarantować części seniorów dodatkowe pieniądze. To czas, by pożegnać się z wizją świadczenia 300 plus dla wdów i wdowców. Senatorowie wskazali, że uzależnienie wypłaty od stażu małżeństwa (auto petycji wskazał, że warunkiem byłoby 45 lat wspólnego pożycia małżeńskiego) byłoby naruszeniem zasady równości. To jednak nie wszystko, co zaważyło na odrzuceniu pomysłu wypłaty dodatkowych pieniędzy.
Ministerstwo przeciwne nowemu świadczeniu
Nie tylko konstytucjonaliści i senatorowie krytycznie odnieśli się do pomysłu świadczenia 300 plus dla wdów i wdowców. Również resort rodziny nie poparł petycji gwarantującej dodatkowe pieniądze.
- W obecnych przepisach mamy dodatek pielęgnacyjny i dla sierot zupełnych, oba są świadczeniami o charakterze ubezpieczeniowym. W systemie emerytalnym brak jest miejsca dla preferencji - poinformował Zbigniew Wasiak z MRiPS w rozmowie z Faktem.
Źródło: Fakt