Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > ZUS przeprowadza wzmożone kontrole. Będzie sprawdzać jedną rzecz
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.03.2024 12:33

ZUS przeprowadza wzmożone kontrole. Będzie sprawdzać jedną rzecz

ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza wzmożone kontrole wszystkich pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Wszystko w związku z rosnącą liczbą nadużyć z tytułu nieuczciwego L4. ZUS będzie tropił symulantów i wstrzymywał zasiłki.

Nieuczciwe zwolnienia lekarskie coraz częstsze

Według szacunków firmy konsultingowej Conperio, w ubiegłym roku nawet 36 proc. kontrolowanych przez ZUS zwolnień lekarskich było wykorzystanych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Polacy biorą L4, które bardzo często przeznaczają na dodatkową pracę, organizację ślubu czy nawet wakacje. 

Już niebawem to ma się zmienić, a Zakład zamierza znacznie bardziej przyłożyć się do kontrolowania nieuczciwych pracowników. 

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Jakie warunki należy spełnić?

ZUS będzie kontrolował zwolnienia lekarskie

Serwis LiveCareer Polska przeprowadził badanie na grupie 1173 obywateli, które dotyczyło nadużywania L4. Jak się okazuje, aż 32 proc. ankietowanych przyznało, że zdarzyło im się pójść na zwolnienie, pomimo dobrego stanu zdrowia. Jako główny powód wskazywali chęć odpoczynku, ale także problemy rodzinne, stres czy nawet złe relacje ze swoim przełożonym.

ZOBACZ: Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Ankietowani przyznają, że nieuczciwe L4 w 35 proc. trwało u nich tylko kilka dni. 33 procent badanych przyznaje się do tygodnia przebywania na nieuzasadnionym zwolnieniu lekarskim, 17 proc. - do dwóch tygodni, a 8 proc. nawet do czterech tygodni. Jak wynika z badania, 7 procent odpowiadających wykorzystało nieuczciwe L4 do znacznie dłuższego odpoczynku.

ZUS będzie kontrolował Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zamierza pozostawiać tej sytuacji bez konsekwencji. Polacy, przebywający na L4 będą skrupulatnie kontrolowani przez Zakład, celem wykrycia wszelkich nieprawidłowości z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jeśli ZUS odkryje nadużycia, może wstrzymać zasiłki chorobowe, a nawet wezwać do oddania niesłusznie pobranych pieniędzy.

Jak podaje "Express Ilustrowany", w zeszłym roku szczeciński oddział ZUS skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. Wykrył aż 28,9 tys. nieprawidłowości na łączną kwotę 29 mln 273 tys. zł. Rzecznik prasowy szczecińskiego ZUS tłumaczył, że symulanci w trakcie L4 brali udział m.in. w regatach, w pikiecie w urzędzie, a nawet remontowali swoje mieszkania.

Eksperci podkreślają, że liczba kontroli przeprowadzanych przez ZUS jest wciąż niewystarczająca w porównaniu do skali nadużyć.

 

Źródło: Goniec/LiveCareer Polska/Express Ilustrowany